Naujienos

PASAKA PRIE ŠVEDIŠKO STALO

kokia grazi pasaka Visą savaitę besitęsiantis Šiaurės šalių bibliotekų projektas baigėsi valandėle „Pasaka prie Švediško stato“. Renginyje dalyvavo Kupiškio VJUC „Varpelis“ lavinamosios grupės ugdytiniai su dailės mokytoja Vanda Damkiene ir priešmokyklinės „Angeliukų“ grupės vaikučiai su auklėtoja Daina Kavoliūniene.
            Vaikų skyriaus darbuotojos supažindino mažuosius renginio dalyvius su Švedijos šalimi, jos papročiais ir tradicijomis. Vaikai sužinojo termino „švediškas stalas“ kilmę, išgirdo apie malonų švedų bendravimą prie kavos puodelio, klausėsi pasakojimų apie tradicinę švedų virtuvę, vaišinosi švediškais imbieriniais sausainiais ir gėrė kvapnią arbatą. Švedai tiki, kad nuo šių sausainių tampama geresniais.
            Kol vaikai vaišinosi, buvo skaitoma švediška pasaka „Karaliaus kiškiai“.
            Pilno ramybės ir dvasios laiko, kad užtektų kantrybės tiems, kam sunku ir nepakeliama. Kad kelyje lydėtų gerasis angelas. Vilties, tikėjimo ir šilumos... Su šiais palinkėjimais buvo išlydėti mažieji renginio dalyviai.
 skani arbata ir imbieriniai sausainiai sekama pasaka karaliaus kiskiai

 

Vyresn. bibliotekininkė Regina Vilčinskienė

APIE ŠIAURĖS ŠALIŲ LITERATŪRĄ - SALAMIESTYJE

 ar issipildys mano svajoneNuvilnijo 13-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė neaplenkusi ir Salamiesčio bibliotekos. Pagrindinė šios savaitės idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti savišvietą.
            Rudens ir žiemos dienos Šiaurėje yra labai trumpos, todėl skaitymas balsu ir istorijų pasakojimas tamsiuoju paros metu buvo mėgstama ir paplitusi tradicija. Skaitymas ir dabar Šiaurės šalyse yra labai populiarus. Prisijungdami prie šios gražios tradicijos, pirmadienio rytą, mokinukai rinkosi į Salamiesčio pagrindinės mokyklos aktų salę, į tradicinę Šviesos ir žodžio šventę. Jos metu, prie uždegtų žvakių buvo klausomasi balsu skaitomo teksto – ištraukos iš Andri Snaer Magnason knygos „Mėlynosios planetos istorija“. Ją skaitė šios mokyklos direktoriaus pavaduotoja, informacinių technologijų mokytoja Jolanta Skeberdienė ir pradinių klasių mokytoja Ramunė Jarmalavičiūtė. Mokinukai atidžiai klausė išraiškingai skaitomo teksto, nes vėliau puikiai atsakinėjo į bibliotekininkės pateiktus klausimus. Kad nepabostų ramiai sėdėti, pertraukėlės metu vaikai „skraidė“ kaip Mėlynosios planetos drugeliai, vaišinosi saldainiais. Šventės pabaigoje, kiekvienas dalyvis turėjo sugalvoti norą ir pasiimti po mėlyną balioną – simbolį, dalelę Mėlynosios planetos, kurioje gyvena tik vaikai ir pildosi visos vaikų svajonės.
            Sekančią dieną į biblioteką rinkosi penktos klasės mokiniai. Juos atlydėjo lietuvių kalbos mokytoja Laima Žadeikienė. Vyko popietė „Magiškas knygų pasaulis“. Renginio metu buvo prisiminti Šiaurės šalių rašytojai, jų knygos vaikams. Popietės kulminacija – Šiaurės šalių literatūros žinovo rinkimai. Vaikai turėjo išspręsti testą, atsakyti į burtų keliu ištrauktus klausimus. Vieni klausimai vertė rimtai pagalvoti, kiti kėlė juoką, pavyzdžiui: „Ar Karlsonas, kuris gyveno ant stogo, norėjo numesti svorio ir laikėsi dietos?“ Po įtemptos kovos, tik vieno taško persvara šis titulas atiteko Modestai Augustytei. Jai atiteko ir pagrindinis prizas – norvegų rašytojos                 M. Nicolaysen knyga „Sveinas ir žiurkiukas“.
            Visą savaitę bibliotekoje veikė knygų paroda „Šiaurės šalių rašytojai vaikams“ kvietusi prisiminti mėgstamus rašytojus, viliojusi pasiimti ir perskaityti įdomią knygą.
is kaires ramune jarmalaviciute laima zadeikiene ir jolanta vosyliene  bibliotekoje su mokytoja laima zadeikiene
 
Salamiesčio padalinio
vyresn. bibliotekininkė Jolanta Vosylienė

DAR KARTĄ APIE ŠIAURĖS ŠALIŲ RAŠYTOJUS

 romualda vasiliauskiene pristato siaures saliu knygasBesitęsianti Šiaurės šalių bibliotekų savaitė leido dar kartą prisiminti žymiausius šių šalių rašytojus bei jų kūrinius.
Danija turi vieną žymų rašytoją pasakininką, kuris yra žinomas visame pasaulyje, tai Hansas Kristianas Andersenas, kurio pasakų lobynas buvo pristatytas iš knygos „Gražiausios Anderseno pasakos“. Visiems įdomi H. Walmer ir L. Brogger knyga „Vargšas berniukas iš Odensės“ – apie H. K. Anderseną. Pas mus populiari dar viena danų rašytoja L. Kaaberbol ir jos knygos: „Dina, gėdytojos dukra“, „Gėdytojos karas“, „Gėdytojos ženklas“, „Gyvatės dovana“, „Sidabrinis žirgas“. Rašytojos knygose gausu nuotykių, žygių ir magijos. Taip pat buvo pristatyta danų rašytojos, H. K. Anderseno premijos laureatės C. Bodker knyga „Silas ir juodoji kumelė“.
Pažintis su Norvegijos rašytojais buvo pradėta Z. Hopp knyga „Stebuklingoji kreida“. Ši knyga patiks visiems, kurie mėgsta svajoti, nori tapti garsiais žmonėmis.
Mėgstamiausia norvegų rašytoja yra A. C. Vestly, kuri parašė septynias knygas apie aštuonis vaikus, tėtę, mamą, senelę, šunį Suodžių ir daugybę kitų personažų. Skaitytojams patinka norvegų rašytojo T. Hauger knyga „Vikingų pagrobti“, kurioje pasakojama apie karius – plėšikus, vadinamus vikingais.
Suomija garsi vaikų rašytoja T. Janson. Susirinkusiems buvo pristatytos rašytojos knygos apie išgalvotą trolių Mumių pasaulį, tai „Burtininko skrybėlė“, „Trolis Mumis ir žiema“ ir kitos knygos. Taip pat pas mus skaitoma mažai žinomos suomių rašytojos L. Lander knyga „Juodųjų drugelių namai“, kurioje rašoma apie sudėtingą berniuko gyvenimą.
Švedija – viena ilgiausių valstybių pasaulyje. Visame pasaulyje garsūs ir Švedijos vaikų rašytojai. Buvo pristatyta S. Lagerliof knyga „Stebuklingosios Nilso kelionės“, už kurią rašytoja gavo Nobelio premiją.     Knygos herojus Nilsas ant žąsies nugaros apkeliavo visą Švediją. Jis turėjo galimybę susipažinti su gimtuoju kraštu, jo pasakomis ir legendomis.
Mūsų skaitytojams gerai pažįstama garsi švedų rašytoja M. Gripe. Jos skaitomiausia trilogija yra: „Jozefina“, „Hugas ir Jozefina“, „Hugas“. Kitoje rašytojos knygoje „Varpų metas“ gvildenamas emocijų pasaulis: vienatvė, meilė, bendravimas. Susirinkusieji buvo supažindinti su šiuolaikiniu švedų rašytoju U. Starke ir jo knyga „Ištižėliai ir pramuštgalviai“. Rašytojas H. Petersonas garsus trilogija „Pieteris nuotykiautojas“, „Pieteris svetimšalis“, „Pieteris jūrų plėšikas“, kurios herojai patiria daug nuotykių.
Prisimintos ir žinomiausios švedų rašytojos, kurią vaikai myli visame pasaulyje, A. Lindgren knygos: „Broliai liūtaširdžiai“, „Emilis iš Lionebergos“, „Mes Varnų saloje“ ir kitos.
Taip pat buvo pasakota apie rašytoją U. Nilsson ir jo knygą „Blogio jėga“, A. Jacobsson ir S. Ollson knygas „Berto dienoraštis“, „Bertas ir brolyčiai“, kuriose atsispindi paauglio berniuko nuotykiai ir išgyvenimai.
Popietės pabaigoje pristatytas šiuo metu skaitomiausias rašytojas J. Lindgvistas ir jo knyga „Įsileisk mane“. Tai pasakojimas apie žmones, gyvenančius greta nemirtingųjų.
Knygų pristatyme dalyvavo P. Matulionio pagrindinės mokyklos 5-6 klasių moksleiviai ir mokytojos J. Balabonienė ir L. Kudijanovienė.

 

renginio sveciai p. matulionio 5 6 kl moksleiviai

 

Roma Vasiliauskienė
Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekinkė

Naujų poezijos knygų sutiktuvės

lina matiukaite pristato knygu autores
„Lapkritis… Pats niūriausias metų laikas… Kiekvieną iš mūsų aplanko nerimas, liūdesys, sielai norisi šviesos“, – sakė Kupiškio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Lina Matiukaitė, pakvietusi visus nors valandėlei pabūti kartu, paklausyti poezijos ir muzikos.
            Buvo pristatytos dvi knygos, kurias atverti visuomenei panoro mūsų kraštietės. Po Naivių laisvalaikio centro moterų ansamblio „Obelėlė” atliktos dainos pirmoji pristatyti savo knygą „Minčių verpetai“ buvo pakviesta naivietė Palma Akvilė Žibaitienė. Dar jaunystėje skaitytas eilėraštis apie kregždutę sužadino Palmai norą išbandyti save poezijoje. Kūrybinės mintys užplūsdavo naktimis arba tyliais vakarais. Gamta, gimtas kaimas, jaunystės dienų ilgesys – visa tai dominuoja jos eilėraščiuose. „Rašyti pradėjau dar jaunystėje. Ką sukūriau per savo gyvenimą, tą ir sudėjau į šią knygelę”, – prisipažino P. A. Žibaitienė.
Knygelės redaktorė Eugenija Urbonienė skaitydama eilėraščius stebėjosi jų dainingumu, paprastumu. Eiles skaitė ir pati autorė, ir bibliotekininkė Laimutė Kliopkinienė. Palmą ilgai lydėjo šilti artimųjų žvilgsniai, mieli sveikinimų žodžiai. Anūkės Vitos smuiku sugrotas kūrinys dar labiau suvirpino močiutės širdį. „Naivių bendruomenės himnas“, kurį atliko „Obelėlė”, buvo tarsi padėkos ženklas kraštietei už sukurtą tekstą šiai dainai. „Garsink kaimą Naivių prie Kupos ir išleiski ne vieną dar knygą…” – palinkėjo moterų ansamblio dalyvės.
            Autorė nebegalėdama nuslėpti jaudulio, negailėdama šiltų ir gražių žodžių dėkojo visiems, padėjusiems išleisti knygelę, atėjusiems į jos pristatymą.
 
            Antroji vakaro viešnia mokytoja Regina Baltrūnienė džiaugėsi savo trečiąja knygele „Ilgesys“, kuriame spausdinamas sonetų vainikas. Tai pagal tam tikrus reikalavimus parašyti eilėraščiai:  vainiką sudaro 15 sonetų, antrasis eilėraštis prasideda paskutine pirmojo eilėraščio eilute,  trečiasis – paskutine antrojo eilėraščio eilute ir t.t., o penkioliktas sonetas – tai visų keturiolikos sonetų pirmosios eilutės. Sonetų vainiką Reginą paskatino sukurti susitikimas su Dalia Teišerskyte, kurio metu poetė skaitė sonetus iš knygos „Atodūsiai“.
Iliustracijas „Ilgesiui“ sukūrusi dailės mokytoja Lena Šakarnytė džiaugėsi gražiu ir sėkmingu bendradarbiavimu, sakė, kad Reginos poetinė kūryba labai artima jos sielai. Todėl ir kūrybinis procesas buvo tarsi graži, bet greitai pasibaigusi, šventė. Pirmoji Reginos kūrybos skaitytoja ir vertintoja Eugenija Sokienė džiaugėsi, kad likimas lėmė turėti tokią mokinę. „Sonetas – tai ne tuščias makalavimas, sonetų vainikas – naujiena, mažai kas ryžtasi jį sukurti. Man niekaip neišeitų toks dalykas parašyti”, – juokavo lietuvių literatūros mokytoja E. Sokienė. R. Baltrūnienės sonetus skaitė bibliotekininkės Jolita Janušonienė ir L. Kliopkinienė, o pati autorė pristatė keletą naujų, dar niekur nespausdintų, eilėraščių.
            Sveikinimo žodžius taręs Kupiškio miesto meras Jonas Jarutis knygų autorėms linkėjo neišsenkančių kūrybos šaltinių, o visiems klausytojams patarė parėjus namo dažniau į rankas pasiimti knygą, o ne žiūrėti televizorių. Palinkėjimus kūrėjoms išsakė Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Knizikevičius, Kupiškio Povilo Matulionio pagrindinės mokyklos direktorius Rimvydas Latvys, Kupiškio viešosios bibliotekos direktorė Daiva Bubulienė ir kiti renginio dalyviai.
is kaires l. matiukaite palma akvile zibaitiene eugenija urboniene is kaires regina baltruniene lena sakarnyte eugenija sokiene naiviu moteru ansamblis obelele atlieka dainas kupiskio miesto meras jonas jarutis sveikina regina baltruniene vytauto knizikeviciaus sveikinimo zodis

KELIONĖ PO ŠIAURĖS ŠALIS

is kaires j. janusoniene l. kliopkiniene ir r. vasiliauskiene

          Šiaurės šalių bibliotekų savaitė tęsėsi literatūrine kelione po Šiaurės šalis. Šventėje dalyvavo Noriūnų pagrindinės mokyklos 4 kl. mokiniai su mokytoja Sigita Keršulienė, Subačiaus bibliotekos skaitytojos su vedėja Inga Dovydėniene ir Alizavos pagrindinės mokyklos 5 klasės moksleiviai su mokyklos bibliotekininke Danute Miknevičiene. Kiekviena vaikų grupė pristatė po vieną Šiaurės šalį ir tradicinį jos patiekalą. Pirmieji pasirodė noriūniečiai. Jie keliavo į Švediją bei teatralizuotai pristatė žymiausius švedų rašytojus ir jų knygas: Astridos Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, „Broliai liūtaširdžai“, „Emilis iš Lionebergos“, Selma Lagerlef „Stebuklingosios Nilso kelionės“, Sven Nordqvist „Kaip Findusas, būdamas mažas, ėmė ir prapuolė“. Tradicinį švediškų pyragų asorti pristatė Noriūnų bibliotekos bibliotekininkė Irena Gasparonienė.
            Į Norvegijos šalį keliavo Subačiaus gimnazijos 6 kl. moksleivės. Jos pristatė žymiausių norvegų rašytojų knygas. Tai Anne-Catharina Vestly knygas: „Mortenas, senelė ir Martė”, „Aštuoni vaikai ir senelė miške”, „Aštuoni vaikai ir senelė keliauja po Daniją“. Vaikus atlydėjusi, Subačiaus bibliotekos vedėja Inga Dovydėnienė, pristatė norvegišką tradicinį vyšnių pyragą.
            Pažintinę kelionę po Šiaurės šalis baigė Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai. Suomiškos, smagios dainelė fone, multimedijos pagalba, alizaviečiai pristatė Suomiją. Supažindino su žymiausiais šalies rašytojais Zacharijum Topelijum, Tove Jansson, Sinikkair Tina Nopola, Marja-LeenaTiainen, KariLevola, MerviLindman, Era Salola ir jų kūriniais. Kelionę po šalį baigė suomių grupės „LORDI“ koncertu. Tradicinį suomių patiekalą – ryžių pudingą pristatė Alizavos mokyklos bibliotekininkė Danutė Miknevičienė.
            Pakeliavę po Šiaurės šalis, vaikai gėrė arbatą ir vaišinosi. Už nuoširdumą, ruošiantis Šiaurės šalių savaitės renginyje, visi vaikai buvo pamaloninti dovanėlėmis.
            Šventės metu, už dalyvavimą fotokonkurse „Knyga – mano šeimoje“, diplomas įteiktas alizavietei Rugilei Kirdaitei.
            Šilumos ir meilės vaikams, skaitant knygas, palinkėjo Vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolita Janušonienė.
is kaires noriunai subacius alizava  noriunieciu prisistatymas  subatieciu prisistatymas  alizavieciai pristato suomija  alizavieciai pristato suomiu rasytoju knygas  prie vaisiu stalo subatenai vaises

Vyresn. bibliotekininkė Regina Vilčinskienė

Papildoma informacija