Naujienos

Linksma ir eiliuota pamoka

skamba dainele bulve kalbina buroka is kaires mokytoja inga baniuliene Lapkričio 19 d. Salamiesčio bibliotekoje vyko lietuvių kalbos, dailės ir muzikos integruota pamoka trečios klasės mokinukams. Tema – „Vaikų poetės Violetos Palčinskaitės kūryba“.
            Ruoštis pamokai buvo pradėta jau lapkričio pirmomis dienomis. Bibliotekoje vaikai rinkosi poetės knygeles, mokėsi deklamuoti eilėraštukus. Per muzikos pamokas mokėsi dainuoti daineles, kurioms žodžius parašė poetė Violeta Palčinskaitė. Pasiruošę užduotims atkeliavo į biblioteką.
            Taip jau sutapo, kad pamoka vyko poetės gimtadienio išvakarėse (V. Palčinskaitė gimusi lapkričio 20 d.). Mokytoja Danutė Zovienė papasakojo vaikams apie poetės vaikystę, įdomiausius nutikimus. Bibliotekininkė Jolanta Vosylienė apžvelgė V. Palčinskaitės kūrybą, pristatė knygelių parodą. Išgirsti pirmieji muzikos garsai, sukvietė visus padainuoti. Muzikos mokytojos Ingos Baniulienės vadovaujami trečiokai padainavo dainelę „Bulvė kalbina buroką“ pagal V. Palčinskaitės sukurtą tekstą. Po smagios dainelės apie daržoves, pasipylė eilėraščių „lietus“. Poetės eilėraščius deklamavo Gabija, Deimantė, Sandra, Lukas, Klaudijus ir Gintaras.
            Pagaliau atėjo metas piešti. Skambant dainelei „Žolės dainelė“, kuriai muziką sukūrė  L. Lapkauskaitė, o žodžius parašė V. Palčinskaitė, vaikai ir mokytojai piešė Žalią piešinį. Vieni piešė žalias gėles, antri – žalius žmogeliukus, treti – žalius namus. Viskas, apie ką buvo dainuojama, atsidūrė piešinyje.
            Muzikos mokytoja Inga papasakojo mokinukams kaip gimsta dainelės ir pasiūlė visiems kartu padainuoti dar vieną dainelę „Namai namučiai“ pagal poetės sukurtą tekstą.
            Visos pamokos metu iš kompiuterio ekrano su miela šypsena veide žvelgė poetė – linksmų, žaismingų, kupinų gražaus vaikystės džiaugsmo, eilėraščių autorė – Violeta Palčinskaitė.
 paroda skirta violetai palcinskaitei mokytoja danute zoviene pasakoja apie poetes vaikyste eilerasti deklamuoja gintaras burokas piesia vaikai ir mokytojai

 

                                                Salamiesčio padalinio
                                                vyresn. bibliotekininkė Jolanta Vosylienė

Virtuali paroda

 Maloniai kviečiame aplankyti virtualią parodą

„Alė Rūta, gyvenanti po angelų sparnais“

http://www.lnb.lt/lnb/selectPage.do?docLocator=19137DC8ED6D11DF8705746164617373&inlanguage=lt&pathId=132

 

PASAKA PRIE ŠVEDIŠKO STALO

kokia grazi pasaka Visą savaitę besitęsiantis Šiaurės šalių bibliotekų projektas baigėsi valandėle „Pasaka prie Švediško stato“. Renginyje dalyvavo Kupiškio VJUC „Varpelis“ lavinamosios grupės ugdytiniai su dailės mokytoja Vanda Damkiene ir priešmokyklinės „Angeliukų“ grupės vaikučiai su auklėtoja Daina Kavoliūniene.
            Vaikų skyriaus darbuotojos supažindino mažuosius renginio dalyvius su Švedijos šalimi, jos papročiais ir tradicijomis. Vaikai sužinojo termino „švediškas stalas“ kilmę, išgirdo apie malonų švedų bendravimą prie kavos puodelio, klausėsi pasakojimų apie tradicinę švedų virtuvę, vaišinosi švediškais imbieriniais sausainiais ir gėrė kvapnią arbatą. Švedai tiki, kad nuo šių sausainių tampama geresniais.
            Kol vaikai vaišinosi, buvo skaitoma švediška pasaka „Karaliaus kiškiai“.
            Pilno ramybės ir dvasios laiko, kad užtektų kantrybės tiems, kam sunku ir nepakeliama. Kad kelyje lydėtų gerasis angelas. Vilties, tikėjimo ir šilumos... Su šiais palinkėjimais buvo išlydėti mažieji renginio dalyviai.
 skani arbata ir imbieriniai sausainiai sekama pasaka karaliaus kiskiai

 

Vyresn. bibliotekininkė Regina Vilčinskienė

APIE ŠIAURĖS ŠALIŲ LITERATŪRĄ - SALAMIESTYJE

 ar issipildys mano svajoneNuvilnijo 13-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė neaplenkusi ir Salamiesčio bibliotekos. Pagrindinė šios savaitės idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti savišvietą.
            Rudens ir žiemos dienos Šiaurėje yra labai trumpos, todėl skaitymas balsu ir istorijų pasakojimas tamsiuoju paros metu buvo mėgstama ir paplitusi tradicija. Skaitymas ir dabar Šiaurės šalyse yra labai populiarus. Prisijungdami prie šios gražios tradicijos, pirmadienio rytą, mokinukai rinkosi į Salamiesčio pagrindinės mokyklos aktų salę, į tradicinę Šviesos ir žodžio šventę. Jos metu, prie uždegtų žvakių buvo klausomasi balsu skaitomo teksto – ištraukos iš Andri Snaer Magnason knygos „Mėlynosios planetos istorija“. Ją skaitė šios mokyklos direktoriaus pavaduotoja, informacinių technologijų mokytoja Jolanta Skeberdienė ir pradinių klasių mokytoja Ramunė Jarmalavičiūtė. Mokinukai atidžiai klausė išraiškingai skaitomo teksto, nes vėliau puikiai atsakinėjo į bibliotekininkės pateiktus klausimus. Kad nepabostų ramiai sėdėti, pertraukėlės metu vaikai „skraidė“ kaip Mėlynosios planetos drugeliai, vaišinosi saldainiais. Šventės pabaigoje, kiekvienas dalyvis turėjo sugalvoti norą ir pasiimti po mėlyną balioną – simbolį, dalelę Mėlynosios planetos, kurioje gyvena tik vaikai ir pildosi visos vaikų svajonės.
            Sekančią dieną į biblioteką rinkosi penktos klasės mokiniai. Juos atlydėjo lietuvių kalbos mokytoja Laima Žadeikienė. Vyko popietė „Magiškas knygų pasaulis“. Renginio metu buvo prisiminti Šiaurės šalių rašytojai, jų knygos vaikams. Popietės kulminacija – Šiaurės šalių literatūros žinovo rinkimai. Vaikai turėjo išspręsti testą, atsakyti į burtų keliu ištrauktus klausimus. Vieni klausimai vertė rimtai pagalvoti, kiti kėlė juoką, pavyzdžiui: „Ar Karlsonas, kuris gyveno ant stogo, norėjo numesti svorio ir laikėsi dietos?“ Po įtemptos kovos, tik vieno taško persvara šis titulas atiteko Modestai Augustytei. Jai atiteko ir pagrindinis prizas – norvegų rašytojos                 M. Nicolaysen knyga „Sveinas ir žiurkiukas“.
            Visą savaitę bibliotekoje veikė knygų paroda „Šiaurės šalių rašytojai vaikams“ kvietusi prisiminti mėgstamus rašytojus, viliojusi pasiimti ir perskaityti įdomią knygą.
is kaires ramune jarmalaviciute laima zadeikiene ir jolanta vosyliene  bibliotekoje su mokytoja laima zadeikiene
 
Salamiesčio padalinio
vyresn. bibliotekininkė Jolanta Vosylienė

DAR KARTĄ APIE ŠIAURĖS ŠALIŲ RAŠYTOJUS

 romualda vasiliauskiene pristato siaures saliu knygasBesitęsianti Šiaurės šalių bibliotekų savaitė leido dar kartą prisiminti žymiausius šių šalių rašytojus bei jų kūrinius.
Danija turi vieną žymų rašytoją pasakininką, kuris yra žinomas visame pasaulyje, tai Hansas Kristianas Andersenas, kurio pasakų lobynas buvo pristatytas iš knygos „Gražiausios Anderseno pasakos“. Visiems įdomi H. Walmer ir L. Brogger knyga „Vargšas berniukas iš Odensės“ – apie H. K. Anderseną. Pas mus populiari dar viena danų rašytoja L. Kaaberbol ir jos knygos: „Dina, gėdytojos dukra“, „Gėdytojos karas“, „Gėdytojos ženklas“, „Gyvatės dovana“, „Sidabrinis žirgas“. Rašytojos knygose gausu nuotykių, žygių ir magijos. Taip pat buvo pristatyta danų rašytojos, H. K. Anderseno premijos laureatės C. Bodker knyga „Silas ir juodoji kumelė“.
Pažintis su Norvegijos rašytojais buvo pradėta Z. Hopp knyga „Stebuklingoji kreida“. Ši knyga patiks visiems, kurie mėgsta svajoti, nori tapti garsiais žmonėmis.
Mėgstamiausia norvegų rašytoja yra A. C. Vestly, kuri parašė septynias knygas apie aštuonis vaikus, tėtę, mamą, senelę, šunį Suodžių ir daugybę kitų personažų. Skaitytojams patinka norvegų rašytojo T. Hauger knyga „Vikingų pagrobti“, kurioje pasakojama apie karius – plėšikus, vadinamus vikingais.
Suomija garsi vaikų rašytoja T. Janson. Susirinkusiems buvo pristatytos rašytojos knygos apie išgalvotą trolių Mumių pasaulį, tai „Burtininko skrybėlė“, „Trolis Mumis ir žiema“ ir kitos knygos. Taip pat pas mus skaitoma mažai žinomos suomių rašytojos L. Lander knyga „Juodųjų drugelių namai“, kurioje rašoma apie sudėtingą berniuko gyvenimą.
Švedija – viena ilgiausių valstybių pasaulyje. Visame pasaulyje garsūs ir Švedijos vaikų rašytojai. Buvo pristatyta S. Lagerliof knyga „Stebuklingosios Nilso kelionės“, už kurią rašytoja gavo Nobelio premiją.     Knygos herojus Nilsas ant žąsies nugaros apkeliavo visą Švediją. Jis turėjo galimybę susipažinti su gimtuoju kraštu, jo pasakomis ir legendomis.
Mūsų skaitytojams gerai pažįstama garsi švedų rašytoja M. Gripe. Jos skaitomiausia trilogija yra: „Jozefina“, „Hugas ir Jozefina“, „Hugas“. Kitoje rašytojos knygoje „Varpų metas“ gvildenamas emocijų pasaulis: vienatvė, meilė, bendravimas. Susirinkusieji buvo supažindinti su šiuolaikiniu švedų rašytoju U. Starke ir jo knyga „Ištižėliai ir pramuštgalviai“. Rašytojas H. Petersonas garsus trilogija „Pieteris nuotykiautojas“, „Pieteris svetimšalis“, „Pieteris jūrų plėšikas“, kurios herojai patiria daug nuotykių.
Prisimintos ir žinomiausios švedų rašytojos, kurią vaikai myli visame pasaulyje, A. Lindgren knygos: „Broliai liūtaširdžiai“, „Emilis iš Lionebergos“, „Mes Varnų saloje“ ir kitos.
Taip pat buvo pasakota apie rašytoją U. Nilsson ir jo knygą „Blogio jėga“, A. Jacobsson ir S. Ollson knygas „Berto dienoraštis“, „Bertas ir brolyčiai“, kuriose atsispindi paauglio berniuko nuotykiai ir išgyvenimai.
Popietės pabaigoje pristatytas šiuo metu skaitomiausias rašytojas J. Lindgvistas ir jo knyga „Įsileisk mane“. Tai pasakojimas apie žmones, gyvenančius greta nemirtingųjų.
Knygų pristatyme dalyvavo P. Matulionio pagrindinės mokyklos 5-6 klasių moksleiviai ir mokytojos J. Balabonienė ir L. Kudijanovienė.

 

renginio sveciai p. matulionio 5 6 kl moksleiviai

 

Roma Vasiliauskienė
Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekinkė

Papildoma informacija