Ir kuri gi ta geriausioji?

1-knygą pristato Dalia Šlepetienė

Sparčiai bėga vis šviesesnės vasario dienos, priartindamos svarbiausią šio mėnesio kultūrinį įvykį – Vilniaus knygų mugę. Jau 18-ą kartą vyksianti Vilniaus knygų mugė per keturias dienas pasiūlys lankytojams apie 400 įvairiausių renginių. Vienas iš šios gausybės – tradicinis Metų knygos laureatų paskelbimas ir apdovanojimas. Nuo 2005-ųjų metų vykdoma akcija „Metų knygos rinkimai" kasmet kviečia skaitančią bendruomenę diskutuoti, svarstyti ir rinkti, kuri nauja lietuvių autorių knyga labiausiai atitinka skaitytojų lūkesčius ir verta geriausios titulo. Bibliotekos kasmet įsijungia į šią akcija, rašydamos paraiškas, kuriose nurodo planuojamus akcijos renginius.
Palėvenėlės bibliotekai likimas buvo palankus. Iš šešis kartus teiktų paraiškų, penkis kartus biblioteką pasiekė nominuotų knygų penketukai. Praėjusių metų gruodį bibliotekos lankytojai jau vartė geriausiai vertinamas 2016 metų knygas suaugusiam skaitytojui. Žiema palankus metas skaityti. Tad bibliotekininkės siūlymą perskaityti nominuotas knygas palankiai sutiko būrelis skaitančių moterų. Su šiomis knygomis rankose jos ir susirinko vieną vasario popietę į biblioteką. Moterys žinojo, kad reikės pristatyti skaitytą knygą, todėl jautėsi kiek surikusios. Kad būtų drąsiau, pradžioje bibliotekininkė trumpai apibūdino kiekvieną autorių ir jo kūrybą. Pirmoji prabilo Irena, tikrai nemažai skaitanti moteris. Bet apie Eugenijaus Ališankos esė knygą „Empedoklio batas" ji kalbėjo trumpai. Nesudomino ši knyga ir tiek. Gal būt tiems daugiasluoksniams autoriaus tekstams su vaizduotės pliūpsniais reikia atidesnio skaitymo? Buvusi pedagogė Danutė savo pasisakymą apie Lietuvos kultūros ir meno premijos laureato Rolando Rastausko esė rinktinę „Trečias tomas" bėrė lyg gerai išmoktą pamoką, net ir pacituodama patikusias vietas. Danutė prisipažino, kad norėdama autoriaus mintis perteikti kitoms, knygą skaitė du kartus ir antrą kartą skaityti buvo daug maloniau.
Danutė Kalinauskaitė pristatoma kaip viena įdomiausių lietuvių prozininkių, puikiai vertinama tiek skaitytojų, tiek kritikų. Apie jos naująją novelių knygą „Skersvėjų namai" kalbėjusi Kristina buvo lakoniška: „Gal tai ir gera knyga, bet tai ne mano knyga". Ji teisi, kiekviena knyga turi savo skaitytojų ratą. Dar vieną nominuotą knygą, Kęstučio Navako romaną „Vyno kopija" skaitė bent trys pokalbio dalyvės. Viena iš jų, Dalia, dar tik įpusėjusi šį romaną, sakė, kad jai patinka šiek tiek ironiškas rašytojo pasakojimas, netikėti herojaus nuotykiai su seniai mirusiais žinomais kūrėjais ir jų personažais. Dalia šią knygą sakė būtinai skaitysianti iki galo.
Sulaukusi savo eilės, apie Violetos Palčinskaitės „Atminties babilonus" prabilo Euchrida. Įdėmiai klausėsi moterys nuoširdaus Euchridos pasakojimo apie šią žinomos poetės, dramaturgės, scenaristės akistatą su praeitimi. Čia jau viskas paprasta ir aišku. Knygą galima perskaityti vienu atsikvėpimu. Skaičiusios moterys pritarė pasakotojai, o neskaičiusios užsirašė į eilę, kad perskaitytų.
Užsitęsė tądien pokalbis apie knygas, popietės dalyvės dar šnekučiavosi prie arbatos puodelio, rinkosi ką skaityti. Greitai paaiškės, kuri knyga taps metų laureate. Palėvenėlėje dabar ant bangos „Atminties babilonai".

Palėvenėlės padalinio vyresn. bibliotekininkė Onutė Kručienė

4-dabar klausomės Kristinos 5-metų knygos 2-popietės dalyvės
1-knygą pristato Dalia Šlepetienė 6-paroda Violetai Palčinskaitei 3-pasakoja Danutė