KAS TA VASARIO 16-OJI?

40-DSCF3098

Keistas klausimas – kas nežino šios šventės, taigi valstybės atkūrimo diena, valstybės šventė, vėliavas iškelti reikia, koncertai vyksta – lažinuosi, taip arba beveik taip atsakys visi, kuriuos paklausite. Tai tiesa, bet kaip ją atskirti nuo kovo 11-osios? Tai irgi valstybės atstatymo šventė, taip pat vėliavos, koncertai, mitingai... Ne taip jau ir lengva prasmingai atskirti šias datas ypač jaunesniems žmonėms, kovo 11-osios amžininkams ir jaunesniems. Kaip galima būtų aiškiau parodyti skirtumus tarp šių valstybinių švenčių? Kokį prasminį turinį jos neša?
Tokių samprotavimų vedini Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje surengėme spaudinių, dokumentų, laiškų ir fotografijų parodą ,,Vasario 16-osios Lietuva – spauda, dokumentai, fotografijos ir laiškai" iš Kupiškio viešosios bibliotekos ir asmeninio mano paties archyvo. Sumanymas paprastas – biblioteka ir aš turime 1920–1940 metų Lietuvos Respublikoje leistų knygų, žurnalų, fotografijų, laiškų – tereikia tik juos pristatyti tinkama forma ir parengti edukacines užduotis lankytojams. Ta medžiaga leis susidaryti vaizdą apie tarpukario gyvenimą – vadinasi vasario 16-osios Lietuvoje, toje Lietuvoje, kuri mums dovanojo trispalvę vėliavą, visuotiną nemokamą pradinį mokslą, Klaipėdą ir vėliau Vilnių, Kauno miesto – Laikinosios sostinės architektūrą, Maironio, Vaižganto, V. Mykolaičio-Putino, V. Krėvės, S. Nėries ir kitų rašytojų kūrinius, dailininkų K. Šimonio, A. Zmuidzinavičiaus, R. Kalpoko, J. Zikaro, K. Ušinskio ir daugelio kitų kūrybą, S. Dariaus ir S. Girėno skrydį, Europos krepšinio čempionų titulus, galiausiai nacionalinę valiutą – litą ir daug kitų svarbių laimėjimų, be kurių nebūtų mūsų laikų, kovo 11-osios Lietuvos. Beje, Kupiškio mieste taip pat daug tarpukario Lietuvos palikimo – kad ir ,,Kupiškėnų minčių" redakcijos pastatas, kartu su swedbanku, savivaldybės pastatas ir dar daug kitų – gal prasminga būtų šios šventės proga surengti ekskursiją visiems norintiems iš arčiau susipažinti su šiuo tarpukario Lietuvos Kupiškyje palikimu? Būtinai pagalvosime apie tai.
Tai sumanymai ateičiai, tuo tarpu parodos pristatyme žiūrovams buvo kalbama apie kiek kitokius, bet ne mažiau svarbius dalykus... Taigi tikrai gausūs Kupiškio viešosios bibliotekos parodos lankytojai vasario 15 dienos popietę. Jos pristatymas vyko kaip tik tai progai paruoštoje, pertraukos tarp rekonstrukcijos darbų, laikinai atlaisvintoje, autentiškoje, to meto pastato – buvusios sinagogos, aplinkoje, nes aplinka irgi svarbu, norint suprasti to meto žmonių gyvenimo sąlygas. Rinkti medžiagą apie gyvenimo sąlygas, žmonių buitį ir kasdienybę, džiugius ir kartais komiškus tuometinio gyvenimo epizodus, iliustruodami ištraukomis iš dokumentų, laiškų, prozos ir poezijos kūrinių, parodos sumanytojui padėjo kiti bibliotekos darbuotojai – Regina Vilčinskienė, Ričardas Balabonas, Janina Širviskienė ir Lina Matiukaitė. Atidūs dalyviai, kurių tarpe buvo gražus būrys uniformuotų jaunųjų šaulių, vadovaujamų Dariaus Barono, dėmesingai išklausė visą parodos pristatymą bei rajono mero Dainiaus Bardausko sveikinimo žodį, pažadėjo dar sugrįžti detalesniems parodos eksponatų tyrinėjimams. Belieka pridurti, kad paroda bibliotekoje veiks iki šio mėnesio pabaigos, o lankytojai edukacinėms pamokoms kviečiami registruotis – tikimės, kad po jos bus daug lengviau atskirti vasario 16-ąją nuo kovo 11-osios... Iki susitikimų bibliotekoje.


Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius        Algirdas Venckus

08-DSCF3058 10-DSCF3060 12-DSCF3063
13-DSCF3064 14-DSCF3065 11-DSCF3062
15-DSCF3066 35-DSCF3090 37-DSCF3092
18-DSCF3069 21-DSCF3072 24-DSCF3079
29-DSCF3084 1 31-DSCF3086
42-DSCF3100 43-DSCF3101 48-DSCF3106

39-DSCF3097

02 P  T6  eimos archyvas