Martynonyse surengta Duonos šventė

01-IMG 3397

Kalendoriuje vasario 5-oji tai Šv. Agotos, duonos diena. Duona, kaip kasdienis lietuvių maistas, žinomas nuo labai senų laikų. Ji apdainuota poetų ir rašytojų, minima tautosakoje.
Mūsų tauta gyvuoja, nes turime žemę, lietuvišką duoną ir lietuvių kalbą. Pagarbinti duonelės vasario 11 dieną į Rokiškio raj. Martynonių biblioteką susirinko vietos gyventojai ir svečiai. Šventėje iš mūsų krašto dalyvavo Virbališkių bibliotekos darbuotojos Laima Čejauskienė, Lidija Mačiulienė, aktyvūs Virbališkių bendruomenės nariai Rima ir Bronius Jurevičiai, Birutė Dešriuvienė, Meilutė Gabriūnienė bei Laukminiškių kaimo muziejaus specialistė Jolanta Knizikevičienė.
Renginys „Duona, kad ir juoda, bet stiprybės duoda" buvo pradėtas poetine kompozicija. Apie duoną surinktos gražiausios poetų eilės, daug patarlių ir sakmių. Moterys skaitė eiles apie duoną. Vaikai pasakojo, kaip duona iš lauko patenka ant stalo. Tam, kad ant stalo būtų padėtas duonos kepalas, turi būti nueitas ilgas kelias. Jis primena žmogaus gyvenimo, dvasinio tobulėjimo kelią, todėl duona tokia sava. Pakviestos į šventę duonos kepėjos iš Virbališkių, Kazliškio papasakojo apie duonos kepimo tradicijas.
Virbališkių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė L. Mačiulienė pasakojo apie atgimstančią senolių tradiciją – duonos kepimą namuose, kaip kepė duoną jos mama ir kaip ji pati išmoko kepti. Ši tradicija išlaikoma jos giminėje. Ji padovanojo didžiulį naminės duonos kepalą, kurį iškepė giminaitė Roma Baikauskienė. Dabar mažai kas ir kepa krosnyje tokią juodą ruginę duoną.
Apie duonos kepimo tradicijas priminė Laukminiškių kaimo muziejaus specialistė J. Knizikevičienė. Duona nuo seno jungia žmones giminystės, artimos draugystės ryšiais. Tikimės, kad Virbališkių ir Lailūnų bendruomenių draugystės ryšiai stiprės. Apie kupiškėnų puoselėjamas tradicijas, papročius visi besidomintys galės paskaityti E. Glemžaitės-Dulaitienės „Kupiškėnų senovė" knygoje, kurią Martynonių bibliotekai paskolino Lidija Mačiulienė. Šis leidinys jau tapo bibliografine retenybe.
Svetlanai Šerepkienei, Kazliškio kultūros centro darbuotojai, duonos kepimas iš pradžių buvo kaip pramoga, o dabar ji jau kepa ne tik sau, bet ir draugams, ir svečiams. Patys savo ūkyje javus užsiaugina, grūdus veža į malūną sumalti, o iš tų miltų kepa labai skanią duoną. Duonos kepimas tapo verslu.
Lailūnuose gyvena duonos kepėja Veronika Kairienė. Ji raugina, minko laikydamasi senovinių tradicijų, bet duoną kepa orkaitėje, nes krosnies neturi. Jos keptu ragaišiu ir duona vaišinamasi per Lailūnų kaimo bendruomenės šventes.
Visus susirinkusius pasveikino Pandėlio seniūnas Romualdas Varanius. Nuotaikingai šventėje pasirodė Aukštakalnių kultūros centro kaimo kapela „Barškutis" (vad. Esmiralda Smalstienė).
Lailūnų kaimo bendruomenės pirmininkė Daiva Lukošiūnienė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Kazliškio bendruomenės pirmininke Romualda Kvedaravičiene. Baigiantis popietei visiems susirinkusiems buvo padalinta po gabalėlį pašventintos duonos. Nuo seno žmonės tikėjo, kad pašventinta Agotos duona saugo nuo gaisrų, žaibų, gyvačių įkandimo, ligų bei nelaimių. Šventės organizatorės Rita Inčiūrienė ir bendruomenės pirmininkė D. Lukošiūnienė įteikė atminimo dovanėles ....
Martynonių Kultūros namų administratorė Regina Lukošiūnienė padėjo surengti duonos patiekalo konkursą. Sudaryta komisija išrinko originaliausią, senoviškiausią ir simpatiškiausią patiekalą, o šventės dalyviai rinko gardžiausią patiekalą. Visi susirinkusieji galėjo pasigrožėti Martynonių bibliotekoje eksponuojama Audronės Užtupienės kūrybos darbų paroda „Ieškojimų vingiai".
Šventinis šurmulys dar ilgai nenutilo. Susirinkusieji smagiai dainavo, dalijosi įspūdžiais, ragavo iškeptos naminės duonos ir kitų patiekalų.
Džiaugiamės, kad duonos kepimo tradicijos nepamirštos ir dėkojame renginio organizatoriams už šią gražią šventę.


Laukminiškių kaimo muziejaus specialistė
Jolanta Knizikevičienė

02-IMG 3405 04-IMG 3412 03-IMG 3398
05-IMG 3414 07-IMG 3417 08-SAM 7005
09-SAM 7007 11-SAM 7013a 10-SAM 7010
13-SAM 7021  12-SAM 7017 14-SAM 7023

15-SAM 7022