Kūrybinės dirbtuvėlės „Vai atvažiuoja Šv. Kalėda“

SAM 0067

 

Metai sukasi ratu. Ir vėl adventas. Žodis iš lotynų k. – adventas – atėjimas – keturių savaičių laikas prieš Šv. Kalėdas. Tai laukimo, ramybės, susikaupimo, ruošos metas. Praėjo didieji darbymečiai. Pati gamta sutrumpino dienas, dažniausiai dangų apdengia paslaptinga prietema, dulksna, retai leisdama pasirodyti šviesos karalienei – saulei.
Mikalojus Katkus 1862 m. rašė, kad: ,,Advente sietynas eina dangumi tuo keliu, kuriuo vidurvasary saulė". Kaip jis dabar nustebtų, pažvelgęs į pasikeitusį mūsų gyvenimą, papročius. ,,...kaip senoji gadynė pasikeitė į naująją, tą gadynę, kada Lietuvos svietas balana švietėsi, vyža avėjo, spragilu kūlė, dūminėse gryčiose gyveno, daug dainavo, daug meldėsi, daug dirbo..."
Virbališkių kaimo bendruomenės moterys pakviestos bibliotekos ir muziejaus darbuotojų, susibūrė buvusioje mokyklos salėje, tęsti lietuviškų papročių.
Ištrūkusios nuo kasdieninių darbų ir rūpesčių kelias valandas paskyrė kūrybinei veiklai – Advento vainikų pynimui.
Muziejininkė Jolanta supažindino su šio užsiėmimo svarba, jo kilme, prasme. Yra daug aiškinimų, kaip atsirado Advento vainiko tradicija ir kodėl ji per pusantro šimto metų išplito po visą pasaulį. Kai kas mano, kad Advento vainikas – tai senovės pagonių ritualo, kuris buvo švenčiamas gruodžio mėnesį, tęsinys. Jis yra apskritimo formos. Apskritimas nuo senų laikų yra amžinumo ir vienybės ženklas, taip pat reiškiantis niekada negęstančią saulę ir jos metinį ciklą. Tokia forma išreiškia Kristaus paslaptį. Vainikas puošiamas raudonomis arba violetinėmis juostomis: raudona arba rožinė spalva yra Jėzaus, tapusio žmogumi, meilės simbolis; violetinė – atgailos ir pasiruošimo Jo atėjimui ženklas. Keturios žvakės reiškia keturias Advento savaites. Žvakės yra dviejų spalvų: trys violetinės ir viena rožinė. Violetinė išreiškia atgailą ir grįžimą pas Viešpatį, rožinė – džiaugsmą dėl tuoj gimsiančio Jėzaus. Dėl to rožinė žvakė uždegama trečiąjį Advento sekmadienį, skirtą džiaugsmui.
Floristė Gema Ivanauskaitė (buvusi Virbališkių mokyklos mokinė) nuoširdžiai patarė, pamokė, kaip reikia dirbti, pateikė jos iš anksto padarytų pavyzdžių.
Tai buvo ne konkursas, kuri gražiau ar geriau mokės pinti. Ne viena kūrėja šį darbą atliko pirmą kartą. Labai įdomu stebėti nusiteikusias kūrybai moteris. Jos paskendę pušų, eglių, kadagių ir kitų žalumynų kvapuose, putinų, šermukšnių, gudobelės, įvairių džiovintų žolelių žiedų. spalvose, savo mikliomis rankomis nardė, rinko, rišo į vainiką, dailino jį kad parnešusios į namus pradžiugintų šeimą. Vienos svarstė, kad padės vidury stalo, kitos žadėjo kabinti ant durų. Kaip džiugu bus sulaukus vaikų ir vyrų grįžtančių iš mokslų ar darbų, o ir paskui visą mėnesį laukti švenčių.
Kokios įdomios ir kūrybingos mūsų moterys! Iš pradžių tokios nedrąsios, o vėliau įsijautusios į savo veiklą, akyse uždegusios savąjį pasitikėjimą grožio supratimui, tampa tikromis kūrėjomis.
Įdomu, kad vienos įpina tik lietuviškus augalus, kuriuos išaugino mūsų žemė, kitos, ieškodamos ryškesnių spalvų. Svarbu, kad susirinkome prasmingai praleisti laiką.
Po kūrybinio darbo visos susėdo prie puošnaus stalo pasivaišinti kava ar arbata, pasikalbėti, pasidalinti mintimis. Kalėdų visi labai laukia, todėl šią dieną renginio dalyvės gavo po mažą dovanėlę su palinkėjimu.
Dėkingos Laimai, Lidijai, Jolantai, Virginijai už organizuotą renginį, o Gemai už norą dalintis savo darbų grožiu, už pažintį su floristikos Kalėdiniais darbais, nuoširdžią pagalbą mums. Nuoširdžiai dėkojam Violetai Ivanauskienei už idėją šiemet pinti Advento vainiką, pasiūliusiai kartu kurti su dukra Gema, kuri išmano floristikos meną.
Pasižadame kitąmet daugiau pasiruošti, prisirinkti įvairių augalų, prisidžiovinti žolelių.
Bibliotekininkės pristatė geriausių 2017 m. renkamų knygų penketuką suaugusiųjų kategorijoje. Kvietė visus susipažinti ir perskaityti, o vasario mėn. atvykti į diskusiją – aptarimą „Knyga – tai draugai, abejingi ir beaistriai, bet tikri". Priminė, kad vyksta akcija ,,Knygų Kalėdos" – padovanok knygą savo bibliotekai.
Išsiskirstėme, linkėdamos gražaus ir ramaus Šv. Kalėdų laukimo.

Dalyvių vardu Kazimiera Danutė Sokienė

SAM 0019 SAM 0020 SAM 0024
 SAM 0022  SAM 0029  SAM 0059
SAM 0039 SAM 0074 SAM 0078