Indėniška literatūra

knygu virseliai

Vyresniems skaitytojams tokia nostalgiška, o šiuolaikiniams vaikams tikriausiai dar nepažinta – indėniškoji literatūra. Kupiškio viešoji biblioteka turi nemažą indėniškų knygų pasiūlą: Liselotte Welskopf-Henrich šešių romanų ciklas „Didžiosios Lokės sūnūs", Karl May „Vinetu" trys dalys, o patiems mažiausiems Charles Thorson „Kikas" ir „Čikas ir Kikas" knygelės.
Įdomu tai, jog šiose knygose viskas taip realu ir žemiška – jokių antgamtinių būtybių ir galių... Sakysit nuobodu? Kaip tik priešingai, knygos kupinos nuotykių! Jose aprašomos tikrosios žmogaus ,,galios", kurių kartais nepastebime turintįs ar papraščiausiai nesureikšminame ir neugdome. Vos tik pradėjus skaityti „Harką", pirmąją ciklo „Didžiosios Lokės sūnūs" dalį, pasineri į tą be galo vaizdžiai aprašomą vietą ir laiką, staiga tampi tuo berniuku ir nori viską pamatyti jo akimis.
Galima drąsiai teigti, kad tai vertingos knygos, kurias skaitant jaučiamas tikrumas, lyg justum kiekvieną judesį, girdėtum ir matytum kiekvieną gamtos elementą ir ženklus, jos grožį – lyg būtum ten. Skaitai ir žaviesi indėnų išmintimi, taip stipriai išlavintais pojūčiais ir nuojauta, jau nekalbant apie tokias savybes kaip apdairumas, ryžtingumas ir vikrumas, kurių galima pasimokyti kad ir iš vienuolikamečio Harkos. Knygų autoriai nejučia nukreipia skaitytoją meilės gamtai link, leidžia pasijusti laisvu, primena tai, kas tikrai yra svarbu ir tikra. Galbūt šiuolaikiniam „išmaniajam" keliolikto lygio vaikui ir paaugliui tai būtų kažkas naujo ir patrauklaus?..
Paauglystės amžiuje knygos padeda formuoti pasaulėžiūrą ir suvokti gyvenimo vertybes. Svarbiausios žmonių vertybės atsiskleidžia indėniškoje literatūroje: gerumas, draugystė, ištikimybė, pasiaukojimas, narsa ir taurumas. Knygose visas dėmesys sutelkiamas į kiekvieną gamtos detalę ir į žmogaus pojūčius, išmintį ir elgesį. Ši literatūra gali padėti vaikams ir paaugliams, o gal net ir patiems tėvams, tapti geresniais ir atsparesniais tą savo gerumą ginant. Augančiam vaikui visuomet reikia to, vadinamo, herojaus, į kurį galėtų lygiuotis, tik svarbu teisingai pasirinkti, kad jo autoritetas turėtų visas žmogiškas savybes, būtų pateikiami geri mąstymo ir elgesio modeliai.
Nors ir indėnai jau nebegrįš, tačiau paskaityti apie jų išskirtinį gyvenimą yra be galo įdomu. Būti geru žmogumi ir padėti kitiems kaip, pavyzdžiui, Kikas, ir taip įgyti draugų – išmokstamas dalykas. Tad mokėkime rinktis knygas ir žinokime, jog naujausia – nebūtinai geriausia.


Bibliotekininkė Ingrida Žurauskienė