Projektas MISIJA KNYGNEŠYS Kupiškyje

DSCF2983

Lietuvos bibliotekininkų draugija antri metai įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą MISIJA KNYGNEŠYS. Projektu siekiama skatinti domėjimąsi regionuose kuriančiais šviesuoliais, jų indėliu į kultūrą ir krašto savitumą, pristatyti unikalias regionų kultūrines patirtis, supažindinti su naujausia lietuvių literatūra, paremti regionų bibliotekas naujais leidiniais. Įgyvendinant projektą šiais metais bus sukurtos 7 laidos, kurias rudenį galėsite pamatyti per LRT+ kanalą. Laidų metu plačiajai visuomenei bus pristatomos Lietuvos kaimų ir miestelių bendruomenės, jų unikali kultūrinė aplinka, supažindinama su regionuose gyvenančiais ir kuriančiais žmonėmis.

Kupškėnai jau gali projekto sukurtą laidą žiūrėti čia.


Projekte dalyvauja ir Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Rugpjūčio 29 d. į mūsų rajoną buvo atvykusi projekto koordinatorė Jūratė Stongvilienė su filmavimo komanda. Knygnešio misiją atliko ir pašnekovus kalbino teisininkas, Mykolo Romerio universiteto profesorius, rašytojas, knygų vaikams ir suaugusiems autorius Justinas Žilinskas, kuriam mūsų kraštas gana gerai pažįstamas. Skodinių kaime dar tebėra jo mamos, humanitarinių mokslų daktarės Vidos Augustinaitės-Žilinskienės gimtoji sodyba, kur prabėgo Justino vaikystės vasaros, kur iki šiol jis ir jo šeima dažnokai lankosi. Čia ir prasidėjo filmavimai – Justinas prausėsi šulinio vandeniu, skynė senelių sode obuolius.
Trumpam užsukę į Kupiškio viešąją biblioteką, toliau svečiai keliavo po visą rajoną. Kalbino Topolių gatvėje gyvenantį tautodailininką, akmentašį Vytautą Jasinską, apžiūrėjo jo darbus, Justinas išbandė ir meistro įrankius. Apie Kupiškio piliakalnio archeologinius kasinėjimus pasakojo Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Vytis Zavackas, po rekonstruojamą viešosios bibliotekos pastatą, buvusią sinagogą, svečius vedžiojo jos direktorius Algirdas Venckus. Filmavimo komanda stabtelėjo ir Vytauto gatvės gale, kur vyko projekto „Sieninės tapybos revoliucija" pristatymas, bendravo su šios akcijos sumanytojais Kupiškio kultūros centro Jaunimo teatro studijos nariais ir jų vadove Vilija Morkūnaite.
Šepetoje knygnešys Justinas Gražutę Valaitienę bandė kalbinti kupiškėniškai ir klausėsi jos tarmiško pasakojimo apie Šepatos „bolų". Dėkojame AB „Durpeta" generaliniam direktoriui Jonui Kantautui, įsileidusiam mus į savo valdas – virš pelkės buvo skraidinamas ir gražius, netikėtus vaizdus užfiksavo dronas.
Gerokai po pietų projekto komanda atvažiavo į Skapiškį, apsilankė mokytojos, miestelio istorijos žinovės Stanislavos Mažeikytės namuose, klausėsi pasakojimo apie jos parengtus kraštotyros darbus, parašytą Kalvornikų gatvės istoriją. Devyniasdešimtmetė pašnekovė visus stebino savo jaunatviškumu ir energija, gera atmintimi.
Prie Skapiškio kultūros namų filmavimo komandą pasitiko vyresnioji bibliotekininkė, Skapiškio bendruomenės pirmininkė Roma Bugailiškienė, o knygnešys Justinas dovanojo bibliotekai krepšelį su knygomis. Kelionės baigiamasis akcentas – susitikimas Skapiškio bibliotekoje. J. Žilinskas dalinosi šios dienos įspūdžiais, pristatė dovanotas knygas, tarp kurių buvo ir keletas jo paties parašytų („Kaukas Gugis ir kerų karas", „Sarbintai", „KGB vaikai"), padainavo porą savo kūrybos dainų. O susibūrimas bibliotekoje baigėsi gana netikėtai – skapiškėnai muzikantai Vytautas Baltrūnas ir Povilas Puronas užgrojo kupiškėnų himno „Oi jūs susiedai" melodiją, o jiems gitara pritarė Justinas, dainavo visi susirinkusieji.
Visą dieną praleidusi Kupiškyje, jau visai vakarop projekto „Misija Knygnešys" komanda išskubėjo į Vilnių. Dėkojame už dėmesį Kupiškio kraštui ir malonų bendravimą projekto koordinatorei Jūratei, knygnešiui Justinui, režisieriui Linui, vaizdo ir garso operatoriams Augustui, Žygimantui ir Deivydui. O mes lauksime rudens, kai bus rodomas televizijos laidų „Misija Knygnešys". Apie tikslų laidų transliavimo laiką informuosime laikraštyje „Kupiškėnų mintys", bibliotekos svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Foto L.Matiukaitės

Su projekto komanda visą dieną keliavusi Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja
Lina Matiukaitė

Papildoma informacija