Lietuvių rašytojas iš Paryžiaus

DSCF6222

Džiugu, kad tęstinio Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos projekto „Literatūros ir kino dienos bibliotekoje" renginiai neaplenkė ir Kupiškio viešosios bibliotekos. Tai projektas, skatinantis Panevėžio regiono gyventojus skaityti nacionalinę literatūrą ir giliau pažinti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.
Spalio 26 dieną gausiai susirinkusiems kupiškėnams projektą pristatė viešnia iš Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Elvyra Pažemeckaitė. Šią dieną su literatūros mylėtojais susitiko nuo 1992 m. Paryžiuje gyvenantis lietuvių prozininkas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Valdas Papievis.
V. Papievis gimė Anykščiuose, baigė Anykščių Jono Biliūno vidurinę mokyklą, studijavo Vilniaus Universitete Filologijos fakultete lietuvių literatūrą. Rašytojas yra romanų „Ruduo provincijoje" (1989), „Vienos vasaros emigrantai" (2003), „Eiti" (2010), „Odilė" (2015), ir „Brydė" (2018), apsakymų knygų „Užmaršties slėnis" (1989), ir „Žiebtuvėliai anarchistai" autorius. Apdovanotas Antano Jonyno, Antano Vaičiulaičio, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Liudo Dovydėno premijomis. 2010 m. romanas „Eiti" išrinktas kūrybiškiausia metų knyga, tais pačiais metais nominuotas Metų knygos rinkimuose, o romanas „Odilė, arba oro uostų vienatvė" nominuotas 2015 m. V. Papievio balsą vos ne kasdien girdime per Lietuvos radiją, kai jis mums praneša naujienas, įvykius iš Paryžiaus.
Renginyje rašytoją kalbino kurso draugas, kultūros istorikas doc. dr. Darius Kuolys. V. Papievis prisipažino, kad jam lengviau rašyti nei kalbėti. Niekada negalvojo, kad išvažiuos į Paryžių, nes tas miestas buvo toks tolimas ir nepasiekiamas kaip mėnulis. Jam atrodo, kad Paryžiuje gyvenimo tempas lėtesnis, ten jis mėgaujasi gyvenimu, mieste randa daug erdvių, kuriose gali rašyti. Atsakydamas į D. Kuolio klausimą, kas iš lietuvių ir pasaulio rašytojų labiausiai žavi, svečias paminėjo dvi pavardes: Broniaus Radzevičiaus ir argentiniečio Chulijo Kortasaro. Netiesioginis susitikimas su šiuo rašytoju įvyko jau po jo mirties, susipažinus su C. Kortasaro žmona Ugne Karvelis.
Rašymas – rašytojo gyvenimo būdas. V. Papievis sakė: „Kai nerašau, jaučiuosi kvailas. Rašymas tokia būsena, kai atsiriboji nuo pasaulio. Esu šiek tiek protingesnis rašydamas, nei nerašydamas". Karolina Masiulytė-Paliulis rašytojo romaną „Eiti" išvertė į prancūzų kalbą, tačiau prancūzams įdomiau paskaityti apie autoriaus šalį.
„Brydė" – naujausia, bet ir seniausiai parašyta, V. Papievio knyga. Šis romanas parašytas prieš tris dešimtmečius ir jungia Sąjūdžio patirtis su pokario patirtimis. Rašydamas romaną autorius išvaikščiojo Anykščių apylinkes iš žmonių rinkdamas pokario prisiminimus.
Atsakydamas į klausimą apie lietuvių bendruomenę Paryžiuje, rašytojas prisipažino, kad pradžioje aktyviai dalyvavo bendruomenės gyvenime, o dabar gerokai atitolo, galbūt todėl, kad bendruomenėje jaunesni žmonės. Žvelgiant iš Paryžiaus rašytoją džiugina Lietuvos kultūrinis gyvenimas tiek didžiuosiuose miestuose, tiek provincijoje, džiugina motyvuotas jaunimas, kuris atvyksta iš Lietuvos į Paryžių. Labiausiai jį liūdina politika Lietuvoje.
Renginio metu buvo galima įsigyti Valdo Papievio knygų ir, turbūt, populiariausias tarp perkančių buvo naujausias jo romanas „Brydė". Susidarė nemaža eilė norinčių gauti rašytojo autografą, atsirado ir studijų laikų pažįstamų, giminaičių. O labiausiai svečią nustebino prie jo prisėdusi kupiškietė Lina Uckuvienė: pasirodo tai labai seniai matyta antros eilės pusseserė.

 

Renginio foto (R. Vilčinskienės)

Roma Vasiliauskienė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vyresn. bibliotekininkė