Rašytoja, novelės meistrė Danutė Kalinauskaitė

DSCF6529

Lapkričio 16 dieną Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko dar vienas Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos projekto „Literatūros ir kino dienos bibliotekoje" renginys. Šį kartą svečiavosi rašytoja, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Danutė Kalinauskaitė. Viena įdomiausių lietuvių prozininkių gimė Kaune, 1983 metais Vilniaus universitete baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas.

Dirbo žurnaliste „Moksleivio" žurnale, bendradarbiavo įvairiose leidyklose, o nuo 2003 metų dirba Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro redaktore. Rašytoja išleidusi tris knygas: „Išėjusi šviesa" (1987), „Niekada nežinai" (2008), „Skersvėjų namai" (2015). Naujausias novelių rinkinys 2016 metais nominuotas Metų knygos rinkimuose prozos kategorijoje. 2017 metais D. Kalinauskaitei skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už mažųjų meninės kalbos formų turiningumą.
Rašytoją kalbino Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Renginių organizavimo ir leidybos skyriaus darbuotoja Vida Mikelevičiūtė. Atsakydama į klausimą, ką jai reiškia nacionalinė premija, rašytoja prisipažino, kad buvo labai netikėta, juk parašytos tik trys knygos. Visada yra padidintas dėmesys, visi laukia, ką daugiau parašysi... Buvo įdomu išgirsti, kaip viešnia pradėjo rašyti. Jos vyresnysis brolis Jonas Kalinauskas yra žinomas ir įvertintas poetas. Brolio dėka Danutė turėjo galimybę asmeniškai pažinoti žinomiausius lietuvių rašytojus. Vaikystėje dažnai sirgo, todėl daug skaitė, dar būdama mokinė perskaitė visą lietuvių novelistiką.
Rašytoja prisipažino, kad ją labiausiai domina žmogus, nes jame yra visko, patinka stebėti žmones, kaip jie elgiasi, kaip rengiasi, ir iš tų pastebėjimų susidėlioja novelių veikėjai. D. Kalinauskaitė mėgsta B. Radzevičiaus, B. Vilimaitės, J. Apučio, S. Parulskio, G. Radvilavičiūtės, S. T. Kondrato kūrybą. Iš užsienio rašytojų jai artimas V. Folkneris, G. Markesas. Didelį įspūdį paliko A. Kamiu romanas „Svetimas", J. L. Borgeso „Smėlio knyga". Rašytoja rekomendavo perskaityti M. Šiškino „Laiškų knygą".
Renginio metu nuskambėjo dar vienas įdomus klausimas: „Ar gali išmokyti rašyti kūrybinės dirbtuvės?" Rašytoja sakė: „Šie užsiėmimai padeda išmokti skaityti literatūrą, moko rašymo kultūros, lavina vaizduotę, bet rašytoju tikrai nepadarys. Čia jau duota rašyti arba ne".
Rašytojos novelės sulaukia ir kinematografininkų dėmesio. Muzikos ir teatro akademijos studentė pagal novelę „Pakeleivė" sukūrė to paties pavadino filmą, o Giedrius Tamoševičius į kino ekraną perkėlė novelę „Niekada nežinai". Šiame filme vaidino aktorius J. Budraitis.
D. Kalinauskaitės novelėse mus žavi paprasti žmonės, kurie gyvena tarp mūsų su savo skaudžiais likimais, gyvenimiška patirtim ir išmintim. Dėkojame rašytojai už nuoširdų ir paprastą bendravimą ir pasiliekame laukti naujos knygos, kurią ji šiuo metu rašo.


Roma Vasiliauskienė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vyresn. bibliotekininkė

DSCF6532 DSCF6528
 
DSCF3239
DSCF6539 DSCF6542 DSCF3246
 DSCF3252 IMG 20181116 173321 IMG 20181116 173350 IMG 20181116 173329