„Lietuva skaito“: valanda su rašytoju Alvydu Šlepiku

DSCF7416

Nuo 2015 metų kasmet, Lietuvai minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, vykdoma akcija „Lietuva skaito" kviečia imti lietuvišką knygą ir skaityti bei rekomenduoti knygą kitam, susitikti su rašytojais. Apie tai gegužės 7 d. popietę Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje susirinkusiems moksleiviams priminė viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus, pristatydamas auditorijai rašytoją, dramaturgą, scenaristą ir aktorių Alvydą Šlepiką.
Rašytojas sakė, kad mums natūralu ir, atrodo, savaime suprantama, kai rašome lotynišku šriftu, kalbame lietuviškai. O tai neatėjo savaime, Lietuvai reikėjo kovoti ir iškęsti ilgą spaudos draudimo laikotarpį. Priminė Kazachstano atvejį: ši šalis tik dabar pakeitė kirilicą į lotynų raidyną. A. Šlepikas prisipažino, kad praeityje tekę dirbti ir šaltkalviu, ir tekintoju, o dabar užsiima įvairia kūrybine veikla, nors rašymas – pagrindinis jo darbas. Prozininkas ir poetas gimnazistams atskleidė rašytojo profesijos galimybes: rašytojas gali sugalvoti kitą pasaulį ir apie jį rašyti, o turint gerą istoriją netgi reikia. Betgi nuo Homero laikų prirašyta kalnai knygų. Taigi, norint parašyti tai, apie ką niekas nerašė, reikia žinoti kontekstą, o tai skatina daug skaityti. Tas pats ir su poezija: besiskundžiantiems, kad jos nesupranta, vėlgi yra vaistas – žinoti kontekstą, įdėti pastangų.
Rašytojas papasakojo apie romano „Mano vardas – Marytė" gimimo procesą, primindamas ir „vilko vaikų" istorijas, išgirstas iš pergyvenusiųjų karo siaubą arba kitų perpasakotas. Ši autoriaus knyga gerai įvertinta tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje. Besidomintiems tokia tema rekomendavo perskaityti dokumentinę Ingeborg Jacobs „Vilko vaikas" knygą, atskleidžiančią Rytprūsių mergaitės gyvenimo istoriją.
Susitikimo metu turėjome progą pasigėrėti lietuvišku tekstu, kai svečias skaitė savo kūrinį „Didžioji motina".
Kupiškio viešosios bibliotekos skaitytojams rašytojas paliko savo autografą knygoje „Lietaus dievas ir kiti".


Janina Širvinskienė
Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

 DSCF7411 DSCF7414   DSCF7419
 DSCF7420  DSCF7422  DSCF7423