Maloni staigmena kupiškėnams

DSCF8146

 

Paskutinę spalio pavakarę buvusių Kupiškio kareivinių pastate pristatyta jauno, bet jau garsaus dailininko Remigijaus Gatavecko tapybos darbų paroda.


1985 m. gimę menininkai broliai dvyniai Remigijus ir Algirdas Gataveckai pripažįstami geriausiais akademinio stiliaus piešėjais Lietuvoje, stebina kruopščiai išpieštais didelio formato studijiniais darbais. Jų vardai ypač plačiai nuskambėjo, kai nutapė Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės portretą ir šiuo metu kabantį vienoje iš prezidentūros salių. Parodos pristatymo metu Remigijus prisipažino, kad dviese su broliu D. Grybauskaitės portretą piešė 7 mėnesius ir Prezidentė jų darbu liko patenkinta.
Brolių kelias į pripažinimą nebuvo rožėmis klotas: sudėtingi vaikystės metai, praleisti girtaujančių tėvų šeimoje ir Alytaus vaikų namuose, vėliau – freskos-mozaikos specialybės studijos Vilniaus dailės akademijoje. Šiuo metu Algirdas baigė doktorantūrą Dailės akademijoje, Remigijus dėsto piešimą Vilniaus dizaino galerijoje.
Pirmasis reikšmingas kūrybos įvertinimas – 2012 m. meno mugėje ART VILNIUS broliai pripažinti geriausiais jaunaisiais menininkais už projektą „Poveikis". Tai portretų visu ūgiu serija, kurioje aštuonių Alytaus globos namų auklėtinių atvaizdai, nupiešti fotorealizmo stiliumi spalvotais pieštukais. Remigijus pasakojo, kad paauglius piešė iš natūros ir atliko savotišką misiją: globotiniai stebėjo atkaklumo, susitelkimo ir profesinių įgūdžių reikalaujantį darbo procesą, o broliai siekė darbštumo pavyzdžiu įkvėpti juos kūrybiškam gyvenimui, suteikti impulsų atsiverti jų kūrybinėms galioms, pažvelgti į gyvenimą nauju, pozityviu kampu. Deja, projekto „Poveikis" darbų Kupiškyje nepamatysite – juos įsigijo MO muziejaus įkūrėjas, kolekcininkas Viktoras Butkus ir jie šiuo metu eksponuojami Vilniuje, Pilies gatvėje esančioje Portretų galerijoje. Šio sumanymo tąsa tapo kilnus dvynių sprendimas padalinti vaikų namų globotiniams už parduotus jų portretus gautus pinigus, kad išėję į gyvenimą jie turėtų nuo ko pradėti.
Kupiškėnams R. Gataveckas pristatė dar studijų metu sukurtus ir iš natūros tapytus darbus. Studijiniai darbai reikšmingi profesinio dailininko tobulėjimo pėdsakai, įrodantys kokio meistriškumo buvo siekiama ir kaip konkrečiu studijų metu pavyko įgyvendinti užsibrėžtus uždavinius. Kartais abejojama, ar kalbant apie šiuolaikinį meną svarbus akademinis piešinys, akademiniai tapybos darbai, ar tradicinės dailės išraiškos priemonės turi prasmę skaitmeninėje epochoje. Su tokiu požiūriu akivaizdžiai polemizuoja R. Gataveckas – jo tobulai atlikti darbai kalba ne tik apie profesinį meistriškumą, bet ir meninę, estetinę poziciją.
Broliai ne kartą yra pažymėję, kad gyvenime ir kūryboje yra neišskiriamas tandemas –tai gerai iliustruoja ir brolio Algirdo parodoje eksponuojamas darbas. Tiesa, į dvynių Gataveckų tandemą prieš porą metų įsiterpė ir moteris: Remigijus vedė mylimąją – Kupiškyje gimusią Eveliną Ruzgaitę – kaip tik ši aplinkybė leido Remigijui atrasti Kupiškį...
Paroda veiks visą lapkričio mėnesį. Ją apžiūrėti galite iš anksto susitarus tel. 8 682 42216.

Lina Matiukaitė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vedėja

Renginio foto R. Vilčinskienės

Papildoma informacija