Pakeleivingų stotys

IMG 20200116 170748

Artėjant pusiaužiemiui, įpusėjo ir Metų knygos rinkimų kampanija, vykstanti jau 14-tą kartą ir kaskart pasiūlanti skaitytojams po keliolika lietuvių autorių nuo rugsėjo iki rugsėjo išleistų įvairaus žanro ir tematikos kūrinių, pretenduojančių į Metų knygos titulą.
Sausio 16 dieną Kupiškio viešosios bibliotekos lankytojai turėjo nedažnai pasitaikančią progą susitikti su vienu iš nominuojamųjų knygų autoriumi – prozininku, poetu ir vertėju, A. Vaičiulaičio bei J. Kunčino literatūrinių premijų laureatu Vidu Morkūnu, pristačiusiu savo trumposios prozos knygą „Pakeleivingų stotys". Apimtimi nedidelė, tačiau įdomios struktūros, sudėliota kaip žmonių gyvenimų situacijų mozaika, ji nelengvai skaitoma, reikalaujanti atidumo ir susimąstymo. Rašytojas prisipažino, kad ši knyga „pasirašė" per pusantrų metų ir tai yra duoklė žmonėms, kurie buvo netoli arba gyvenime jis su jais prasilenkė, taigi – pakeleivingi. Pasak kūrėjo, kiekvieno žmogaus gyvenimas nušvinta įvairiomis spalvomis, o rašytojas tuos gyvenimus „apdoroja" literatūriškai, kad tekstas suskambėtų. Vidui Morkūnui svarbi mirties tema ir šiuose trumpuose tekstuose jos daug, kaip daug ir sudėtingo ar net tragiško likimo personažų, patekusių į nepavydėtinas padėtis, apniktų įvairių bėdų, ydų, nelaimių. Rašytojui lengviau įsijungiąs kūrybinis mechanizmas, susidūrus su vadinamaisiais paribio žmonėmis. Įdomu buvo išgirsti rašytojo paaiškinimą apie teksto suskirstymą į keliolika kategorijų (gyvenimo stotelių?) – beginkliai, bevardžiai, bedaliai, turtingieji, ankstybieji ir kt., o tos kategorijos išskleistos per visą knygą. Pats autorius perskaitė keletą tų tekstų, kuriuose įamžinti skaudūs likimai. V. Morkūnas mūsų auditorijai buvo mažai pažįstamas, todėl buvo įdomu išgirsti jo paties kaip kūrėjo prisistatymą, sužinoti apie kūrybos principus ir metodus, stilistines priemones.
Svečias išreiškė savo nuomonę apie pristatytas balsavimui suaugusiųjų prozos penketuko knygas, nurodydamas jų stipriąsias ir silpnesnes puses, įvardijo jam įdomiausius lietuvių bei užsienio literatūros autorius: D. Kalinauskaitę, V. Papievį, S. Šaltenį, J. Cortazar, J. Borges ir kt.
Vidas Morkūnas yra išleidęs tris prozos ir vieną eilėraščių knygą, taip pat nemažai jo tekstų publikuota kultūrinėje spaudoje, o vertimų sąrašas žymiai ilgesnis. Svečias rekomendavo paskaityti savo verstus kūrinius: T. Konwicki „Meilės įvykių kroniką", kuri bus pristatyta knygų mugėje bei T. Obrecht „Tigro žmoną" bei keletą kitų.
Renginio dalyviai susipažino su dar viena įdomia knyga, o bibliotekai „Pakeleivingų stotyse" bei „Reportaže iš kiaušinio" autorius paliko po autografą.
Šis renginys buvo M. Mažvydo bibliotekos ir skaitymo skatinimo programos dovana Kupiškio bibliotekos skaitytojams.

Janina Širvinskienė
Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

IMG 20200116 170906 IMG 20200116 171107 IMG 20200116 171514
IMG 20200116 170807 IMG 20200116 170942 IMG 20200116 170748