Veiklusis „Knygiaus“ vasaris

IMG 20200226 171612

Vasario mėnuo „Knygiui" buvo labai turiningas ir pilnas įvairiausių įspūdžių. Knygų bičiulių šį mėnesį buvo pilna visur: žiūrėtas spektaklis, išvyka į Vilniaus knygų mugę, o dar kiek pokalbių ir diskusijų apie knygas vyksta gyvai ir „Knygiaus" feisbuko grupėje. Atrodo ką jau čia beaptarsi susitikus paskutinį mėnesio trečiadienį skaitytojų kampelyje. Gal kai kam ir sunku patikėti, bet kalbų ir diskusijų trečiadienio popietę netrūko, nes veikliosios knygų bičiulės visada pilnos minčių ir įdėjų. Susitikimas prasidėjo netikėtais Lietuvos bibliotekininkų draugijos apdovanojimais. Kraštotyros ir edukacijų skyriaus vedėja Lina Matiukaitė įteikė padėkas trims „Knygiaus" narėms už ne vienus metus dovanojamas knygas bibliotekai vykstant „Knygų Kalėdų" akcijai. Padėkos įteiktos „Knygiaus" vadovei Editai ir aktyvioms klubo lankytojoms Nijolei ir Jurgitai. Pasidžiaugę, kad kas met vis daugiau dovanojama knygų bibliotekai, o svarbiausia naujų knygų, pradėjome dalintis mintimis apie skaitytas knygas. Pirmoji mūsų pokalbio tema – vasario mėnesį skaitytos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Sauliaus Šaltenio knygos. Klubo veiklos koordinatorė Rita supažindino su Sauliaus Šaltenio kūrybiniu keliu. Gimęs Utenoje mokytojų lituanistų šeimoje, literatūrinę dvasią stiprino ne tik tėvas, žinomas autobiografinių knygų autorius, bet ir senesnė giminės karta. Literatūriniam keliui įtakos turėjo giminaitis Antanas Vienuolis – Žukauskas, dar giliau – Antanas Baranauskas. Taip rašymas tapo iš giminės tradicijos ateinantis imperatyvas. Pirmoji apie S. Šaltenį ir jo kūryba pasakojo Nijolė, ji dalyvavo Vilniaus knygų mugėje vykusiame susitikime su rašytoju. Jis pristatė savo naujausią knygą „Geležiniai gyvatės kiaušiniai'. Nijolei buvo įdomu pasiklausyti rašytojo pasakojimo apie šią knygą – autoriaus nuomone tai geriausia jo knyga, o apie populiariąja knygą „Riešutų duoną" sakė, kad reikia būti jaunam ir labai įsimylėjusiam, kad parašyti tokią knygą. Nijolė pristatė knygą „Demonų amžius", Edita – „Riešutų duona", Rasa – „Žydų karalaitės dienoraštis". Rita papasakojo apie Duokiškyje vykstančią poezijos šventę „Duokiškio baladės", kuriame dažniausiai dalyvauja ir Saulius Šaltenis.
Šnekėjomės ir apie Rokiškio kultūros centre matytą spektaklį „Miego brolis" pagal R. Schneiderio romaną. Bičiulės džiaugėsi, kad prieš vykdamos į spektaklį spėjo paskaityti knygą, nes tai netradicinis spektaklis, jame nėra kalbėjimo. Tik pabaigoje aktoriaus A. Bialobžeskio monologas atskleidė visą istoriją ir paliko neišdildomą įspūdį. „Miego brolis" „Knygiaus" bičiulėms kėlė įvairius jausmus – vienoms labai patiko, kitoms kūrinys nelabai suprantamas. Nijolei ir Jolantai knyga labai patiko, jos labai įdomiai pasakojo apie šį kūrinį – knygą, spektaklį ir matytą filmą.
Patys smagiausi įvykiai ir prisiminimai buvo atsivežti iš Vilniuje vykusios knygų mugės. Bičiulės grįžo turtingos ne tik įsigytomis knygomis, bet įspūdžiais iš susitikimų su žinomais žmonėmis, pamėgtais knygų autoriais. Nijolė džiaugėsi susitikimais su K. Sabaliauskaite ir S. Šalteniu, o smagiausia, kad jai pavyko nustebinti visiems žinomą istoriką Liudą Mažylį, papasakojus apie turimą nuotrauką, kurioje yra ir jo senelis. Edita taip pat grįžo pasisėmusi daug teigiamų emocijų. Didelį įspūdį jai paliko susitikimas su rašytoju Jaroslavu Melniku - jo šiltas bendravimas, įdomios mintys nuteikė viltingai, kad gal būt autorius apsilankys kai kada ir Kupiškyje. Parvežė Edita ir bibliotekai dovaną. Nusivežusi į mugę iš bibliotekos pasiskolintą suomių autorės Siiri Enorantos knygą „Graudaragio užkalbėjimas", ji gavo šios autorės ant knygos pasirašytą autografą. Bibliotekos skaitytojams bus smagu skaityti šią knygą su pačios suomių autorės parašu ir nupieštomis mielomis širdelėmis. Susitikime buvo pristatytos Kupiškio bibliotekoje 2019 metais labiausiai skaitomos knygos. Viena iš pirmo dešimtuko skaitomiausių knygų A. Shreve „Šviesa ant sniego" pasiūlyta paskaityti ir susirinkusioms. Kitą susitikimą aptarsime L. Slimani „Lopšinė", gal būt pavyks ir filmą pamatyti, sukurtą pagal šią knygą. O susitiksime jau kovo mėnesį.

Rita Senvaitienė
Lankytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Renginio foto R. Vilčinskienės

IMG 20200226 170840 IMG 20200226 170850
 IMG 20200226 170943
IMG 20200226 170955  IMG 20200226 170923 IMG 20200226 171154
IMG 20200226 171612 IMG 20200226 171141 IMG 20200226 171627