Knygos „Dvigulė lova“ pristatymas

IMG 20200304 171333

Pavasarėjant, kovo 4 dieną, Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotojos pakvietė literatūros mylėtojus į susitikimą su poete ir prozininke Ineza Juzefa Janone ir jos naujausios knygos „Dvigulė lova" pristatymą.
Knygos autorę atlydėjo palaikymo komanda: leidyklos „Homo liber" vadovas Vilius Gužauskis, humanitarinių mokslų daktarė literatūrologė Alma Lapinskienė, bardas Romualdas Miškinis ir poetas, kunigas Justas Jasėnas.
Prisistatydama rašytoja Ineza Janonė paskaitė ištraukas iš prozos rinktinės „Dvigulė lova" ir prisipažino, kad iki šiol jaučia nenutrūkstamą ryšį su mirusiu vyru, todėl ir knygoje yra daug gyvenimo su juo: nutikimų, įvairių situacijų. Mokykloje jautėsi vieniša, todėl labai daug skaitė. Buvo artima su tėvu, nors taip susiklostė likimas, kad tėvas labai anksti susirgo nepagydoma liga ir tėvai išsiskyrė. Knygoje yra net atskiras skyrius, skirtas tėvui.
Literatūrologė A. Lapinskienė aptarė knygą, išryškindama knygos tematiką, struktūrą, stiliaus ypatybes. Ši knyga sudaryta iš dar nepublikuotos apysakos „Dvigulė lova" ir ankstesnėse knygose skelbtų daugiau ar mažiau pakoreguotų tekstų. Ir šie tekstai nuskamba visai naujai. Naujoje prozos rinktinėje daug vietos skiriama Inezos gyvenimo vyrui, irgi rašytojui Jurgiui Buitkui; jų sąjunga lyg nesibaigianti meilės istorija, kurios nepajėgė nutraukti net sutuoktinio mirtis. Iš kitų rašytojų jos tekstai ypatingai išsiskiria, – lyg skaitytum eilėraštį. Iš autobiografinio pasakojimo išauga į autobiografinį romaną.
Leidyklos vadovas Vilius Gužauskis daugiau papasakojo apie pačią rašytoją: gimė ir augo Panevėžyje, rašyti pradėjo vidurinėje mokykloje, o kaip rašytoja debiutavo 1978 metais apsakymų knyga „Veidas". Yra išleidusi 15 poezijos bei prozos kūrinių. Spaudoje skelbta daug eilėraščių, apsakymų, recenzijų, eseistinių, publicistinių rašinių apie iškiliausius kultūros, mokslo žmones. Ineza yra Jurgio Buitkaus literatūrinės premijos steigėja. Nuo 2002 metų Rašytojų sąjungos narė.
Nuolatinis renginių pagalbininkas poetas, kunigas Justas Jasėnas pasidalino įspūdžiais, kai rašytoją pamatė pirmą kartą. Tai nutiko Kaune, Maironio muziejuje. Justas išprovokavo autorę prisiminti Panevėžio laikotarpį, kaip Ineza stojo į Panevėžio dramos teatro studiją, pažintį su Juozu Miltiniu. Poetas paskaitė ištraukų iš knygos „Dvigulė lova" bei autorės eilėraščių.
Džiugių akimirkų susirinkusiems suteikė bardas Romualdas Miškinis, atlikdamas dainas Inezos Janonės ir savo kūrybos tekstais.

Roma Vasiliauskienė
Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Renginio foto