Naujienos

Piešinių paroda „Nespalvotas juokas“

 piesinys_raisyte2
Aurelija Raišytė gimė Kupiškyje. 2007 m. baigė P. Matulionio vidurinę mokyklą. Besimokydama mokykloje pradėjo kurti eilėraščius, o vyresnėse klasėse labai pamėgo piešti. Šiuo metu ji Vilniaus universiteto, Filosofijos fakulteto psichologijos specialybės  4-ojo kurso studentė. Pirmieji darbai 2008 metais buvo išspausdinti Vilniaus universiteto, Filosofijos fakulteto studentų kūrybos knygoje.
Vasario–kovo mėnesiais Kupiškio rajono viešosios bibliotekos II aukšte eksponuojama pirmoji Aurelijos piešinių paroda „Nespalvotas juokas“. Visi autorės darbai, atlikti juodais želiniais rašikliais. Šiomis priemonėmis sukurti piešiniai yra nekoreguojami, nes jų neįmanoma ištrinti. Piešiniai labai gražūs ir originalūs, reikalaujantys daug kruopštumo bei kantrybės. Aurelijos kūrybos centre – linksmi, smagūs žmogeliukai, gyvūnėliai bei įvairūs padarėliai, portretai ir gamtos motyvai. Kiekvienas kūrinys nupieštas iš labai smulkių detalių ir sukuria ypatingą nuotaiką.

 

 

 

 piesinys_raisyte1 piesinys_raisyte

Aurelijos hobis: piešimas ir knygų skaitymas.
Kviečiame visus apsilankyti!
 
 
Jolita Janušoniene
Vaikų literatūros skyriaus vedėja

Rankdarbių paroda „Tik adata ir siūlas“

 vladislava klimkaite prie savo parodosVladislava Klimkaitė gimė 1929 m. birželio 24 d. Biliūnų kaime, Skapiškio seniūnijoje, darbininkų šeimoje. Tėvas buvo kalvis, o motina namų šeimininkė. Šeimoje buvo du vaikai, kuriuos leido į mokslus. Abu mokėsi Topolių pradinėje mokykloje. Paskui lankė suaugusių Skapiškio mokyklą. Būdama 16 metų (1946 m.) mokėsi siuvėjos amato pas siuvėją Juozą Šešelgį. Tėveliams mirus, o broliui išvykus iš namų, liko viena. Siuvo, dirbo, laisvalaikiu nėrė vąšeliu mažus burbuliukus ir iš jų dėliojo paveikslus. Yra sukūrusi paveikslą net iš 600 nertų burbuliukų.
Į Skapiškį persikėlė gyventi prieš 12 metų. Nuo 2009 m. paskatinta skapiškietės Laimutės Papučkaitės, pradėjo siuvinėti kryželiu paveikslus.adata_ir_siulas
Parodoje „Tik adata ir siūlas“, kuri parengta Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, visą vasario mėnesį bus galima pamatyti net 16 spalvingų kryželiais išdaigstytų autorės paveikslėlių. Darbuose dominuoja gėlės, gyvūnai, gamtos vaizdai, kaimo pirkios, vienas paveikslėlis religine tematika. Siuvinėjimas kryželiu – kruopštus ir kantrybės reikalaujantis darbas, nes dygsnis po dygsnio autorė spalvas „guldo“ į vientisą vaizdą. Tai penktoji paroda ir antroji toliau už Skapiškio ribų. 2009 m. Vladislavos darbai buvo eksponuoti Noriūnų bibliotekoje.
adata_ir_siulas_1 

Maloniai kviečiame apsilankyti bibliotekoje ir pasigrožėti autorės darbais! 

Vaikų literatūros Skyriaus vedėja
Jolita Janušonienė

Internete elkis atsargiai

1Nacionalinė kampanija „Atsargus internete“, kurią inicijuoja projektas „Bibliotekos pažangai“, vasarį paskelbė atsargaus elgesio internete mėnesiu. Prie šios vykdomos kampanijos prisijungė ir Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Vasario 1 d. į specialią pamoką, kurią vedė populiarusis TV personažas Gustavas kartu su projekto „Bibliotekos pažangai“ vykdomos kampanijos koordinatore Inga Manelyte, rinkosi P. Matulionio pagrindinės mokyklos moksleiviai bei Kupiškio miesto gyventojai.
Akcijos vedėjai diskutavo apie saugų elgesį internete. Susirinkusieji stebėdami vaizdo transliaciją sužinojo, kokių būna kenkėjiškų programų ir kuo jos pavojingos bei kaip šios programos patenka į kompiuterį.
Savo patirtimi, kaip išvengti virusų, dalijosi „Biplan“ gitaristas Olegas Aleksejevas. Jis internetu jau naudojasi 10 metų ir nėra nei karto atsisiuntęs kompiuterinių virusų. Pašnekovas patarė įsidiegti namų kompiuteriuose antivirusines programas ir jų niekada neišjunti. Labai svarbu, kad visi įsidėmėtų, – jei kompiuterio apsauga rekomenduoja neatidarinėti tam tikrų puslapių ar programų, tai to daryti ir negalima. Olegas pasiūlė naudotis informacija, kurią galima gauti iš legalių ir patikimų interneto paslaugų, bet niekada neatidarinėti nepageidaujamų laiškų bei nesisiųsti nelegalių programų, žaidimų ar muzikos.
Garsus aktorius Ramūnas Rudokas prisiminė tuos laikus, kai interneto dar nebuvo ir perspėjo apie jame gresiančius pavojus. Tam, kad naršyti, bendrauti ir žaisti internete būtų saugu reikia laikytis atsargumo principų. Bendraujant socialiniuose tinkluose reikia žinoti, kokią informaciją apie save galima nurodyti ir kam ji bus prieinama bei savo profilyje neviešinti provokuojančių ar netinkamo turinio nuotraukų. Ramūnas patarė nepriimti kvietimų iš nepažįstamų žmonių ir neatskleisti jiems savo asmeninės informacijos.
Akcijoje dalyvaujantis dainininkas, aktorius, televizijos laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius perspėjo, kad žmogus patekęs į interneto erdvę tampa viešas, todėl labai svarbu žinoti, kiek apie save skelbti informacijos bei patarė niekada nesusitikinėti su nepažįstamais internetiniais vartotojais.
Internetas ne tik smagi paslauga. Ne vienas žmogus internetinėje erdvėje patiria patyčias, kurios daug skaudesnės, nes žeminanti informacija pasiekia didelį skaičių žmonių. Robertas Povilaitis, „Vaikų linijos“ vadovas, Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas laidos metu siūlė imtis veiksmų mažinančių patyčias – nereaguoti į nemalonias žinutes bei įjungti vartotojų blokavimo funkciją arba kreiptis į svetainės administratorių, kad pašalintų nemalonius komentarus. Susidūrus su patyčiomis reikia netylėti, o kreiptis pagalbos į tėvus, socialinius psichologus, policiją.
„Norint patyčių išvengti reikia patiems su jomis kovoti, nedėti netinkamų nuotraukų į internetą, nerašyti netinkamų komentarų, negrasinti konkretiems žmonėms bei nepublikuoti žeminančios informacijos ir vaizdų“, – patarė renginio vedėja Inga Manelytė.
Baigiantis laidai, Gustavas visus pakvietė kiekvieną vasario antradienį – 8, 15, ir 22 dieną dalyvauti „Protų kovose“, kuriose varžysis komandos iš visos Lietuvos.

Kviečiame visus aktyviai dalyvauti!

Vaikų literatūros skyriaus vedėja
Jolita Janušonienė

Išrinkome Metų knygą suaugusiems

 renginio vedeja janina sirvinskieneSausio 28 d. Kupiškio viešoji  biblioteka pakvietė suaugusiuosius skaitytojus į „Metų knyga 2010“ rinkimus. Bibliotekos  Parodų salėje susirinko  Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, literatai, aktyvesni bibliotekos renginių lankytojai.
Renginyje pristatytos  penkios į Metų knygos suaugusiems titulą pretenduojančios knygos: Marcelijaus Martinaičio „Mes gyvenome“, Valdo Papievio „Eiti“, Giedros Radvilavičiūtės „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“, Rolando Rastausko „Privati teritorija“, Jolitos Skablauskaitės „Sado sindromas“.
Renginio vedėja Janina Širvinskienė priminė susirinkusiems apie Skaitymo skatinimo programą bei knygos rinkimų akcijos tikslus, trumpai pristatė kiekvienos knygos autorių, apibūdindama jų kūrybos braižą bei  pačias knygas. Ištraukas iš pristatomų knygų  nuotaikingai ir įtaigiai suvaidino Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos moksleivių grupė, vadovaujama režisierės Vilijos Morkūnaitės.
Rinkimų  dalyviams buvo išdalinti balsavimo lapeliai su renkamųjų knygų sąrašėliais ir  nurodyta, kad balsuoti galima pažymint sutartu ženklu tik ties viena knyga. Renginio pabaigoje  dalyviai buvo paraginti aktyviai balsuoti už patikusią knygą. Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad daugiausiai balsų surinko Marcelijaus Martinaičio knyga „Mes gyvenome“. Skaitytojai irgi vertino  pristatomas knygas: aktyvi skaitytoja, Kupiškio Trečiojo amžiaus universiteto vadovė Alfreda Žiūkienė pasidalijo mintimis apie perskaitytas knygas, pretenduojančias į Metų knygos titulą.
Skaitytojams palinkėta ir toliau draugauti su knyga, dalintis knygų atradimais bei domėtis literatūros naujienomis. Gimnazistai, dalyvavę teatralizuotame knygų pristatyme, apdovanoti projekto „Bibliotekos pažangai“ atributika – rašikliais bei žymekliais. Lankytojai pakviesti dalyvauti projekto„Bibliotekos pažangai“ akcijose. Bibliotekininkės padėkojo ir teatralizuoto pristatymo režisierei, įteikdamos gėlių.
Komisija suskaičiavo ir individualiai bibliotekos Abonemente balsavusiųjų skaitytojų balsus. Pavieniai skaitytojai irgi daugiausia balsų atidavė M. Martinaičio knygai, tad galutinis rezultatas toks: Kupiškio miesto skaitytojai „Metų knyga 2010“ suaugusiųjų kategorijoje išrinko žinomo poeto ir eseisto, Nacionalinės premijos laureato Marcelijaus Martinaičio knygą „Mes gyvenome“.

pretendentes i metu knygos titula pristatoma knyga sado sindromas pristatoma m.martinaicio knyga knygas vertino skaitytojai_

 skaiciuojami balsai 

 

Janina Širvinskienė,
Kupiškio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo Skyriaus vedėja

Kupiškyje Metų knyga vaikams – R. Šerelytės „Krakatukų jūra“

1 Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje akcijos „Metų knygos rinkimai 2010“ renginiai baigėsi. Šį kartą bibliotekoje gyvenančios pelės – Meno ir muzikos skyriaus vyr. bibliotekininkė L. Kliopkinienė ir Vaikų literatūros skyriaus vedėja J. Janušonienė pakvietė vaikučius į kūrybinį konkursą „Vaidiname įdomiausias vaikiškų knygų ištraukas“.

Renginio dalyviai buvo pakviesti prie bibliotekos pelyčių užauginto medžio nusiskinti po žiedelį, kuriame slėpėsi skaičiukas. Tokia eilės tvarka buvo pristatinėjamos knygos.

Pirmieji iš S. Paltanavičiaus knygos „Kur išskrido pasakėlė“ pasaką „Gyveno kartą katės“ suvaidino Kupos pradinės mokyklos priešmokyklinės ugdymo grupės „Ančiukai“ vaikučiai (mokytoja Alina Stanionienė). Susirinkusieji buvo nustebinti linksmu ir nuotaikingu kačių ir pelių šokiu bei pamokančia autoriaus pasakėle, kurią šauniai inscenizavo vaikai.

Ištraukas iš K. Kasparavičiaus knygutės „Baltasis dramblys“ skaitė bibliotekos pelytės. Jos priminė vaikams, kad rašytojas pats iliustruoja savo knygeles. Vaikai įdėmiai klausėsi pasakos apie Baltąjį dramblį, kuris neša sėkmę ir sužinojo, kad kiekvienas savo sėkmę turi pasigauti pats.

VJUC „Varpelio“ lavinamosios grupės ugdytinių vadovaujamų dailės mokytojos V. Damkienės, piešiniai šios knygutės motyvais puošia Vaikų literatūros skyrių.

R. Černiausko knygutę „Vaikai ir vaiduokliai“ inscenizavo vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ „Boružiukų“ grupės vaikučiai su auklėtojomis V. Sinkevičiene ir R. Gasiūniene. Visus sužavėjo įdomiai ir išradingai sukurti knygutės personažai lėlės – berniukas Petriukas, baubukas ir kirstukas. Renginyje dalyvavusieji vaikai suprato, kaip smagu turėti nepakeičiamą ir protingą draugą baubuką, kurio niekas nemato.

Vaikų lopšelio-darželio „Obelėlė“ „Šermukšniukų“ grupės vaikučiai su auklėtoja Virginija Jurevičiene visus perkėlė į paslaptingą R. Šerelytės knygą „Krakatukų jūra“. Į pievelę ateina keistas siuntinys, kurį suranda Buntė, Birbindonas ir Tešlius, kurių tikslas išsiaiškinti, kas tą siuntinį atsiuntė ir kas jame yra. Nepaprastai talentingai atžarios, chuliganiškos, švepliuojančios Buntės Esmeraldos personažą sukūrė Aurelija Petrulytė.

Į kelionę pas Samanų miestelio gyventojus pakvietė VJUC „Varpelis“ „Angeliukų“ grupės vaikučiai kartu su auklėtoja Daina Kavoliūniene. Jie inscenizavo U. Uliūnės knygos „Kitokia svirplelio diena“ pasakaitę „Medinis angeliukas ir bitė“. Pasižiūrėję šios pasakaitės, renginio dalyviai susimąstė, kaip svarbu visame pasaulyje nelikti vienam.

Svarbiausias renginio momentas buvo balsavimas. Vaikai balsavo už labiausiai patikusią knygą. Negalėjo balsuoti už tą knygą, kurią pristatė patys. Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad daugiausia balsų surinko R. Šerelytės knyga „Krakatukų jūra“.

Renginio pabaigoje Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė R. Vasiliauskienė už nuoširdų bendradarbiavimą auklėtojoms įteikė padėkas, o vaikams – saldžias dovanėles.

2 3 4 5 6 7 8

 

 

Vaikų literatūros skyriaus vedėja
Jolita Janušonienė
                                                                                                                                                                                                                      

Papildoma informacija