Naujienos

Vaikų knygos šventė „Seku seku pasaką“

Nuo 1967 metų H.K. Anderseno gimimo dieną (balandžio 2-ąją) švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Tos šventės paskirtis – įkvėpti, paskatinti vaiko, paauglio, jaunuolio meilę knygai, atkreipti daugiau dėmesio į vaikų literatūrą. Šiemet vaikų knygos diena ypatinga tuo, kad sutampa su H. K. Anderseno 195 metų jubiliejumi. Tai, kad šio rašytojo gimtadienis pasirinktas kaip Vaikų knygos diena, kad jo vardu pavadintas pagrindinis pasaulinis apdovanojimas už kūrybą vaikams, rodo, kokia svarbi vieta vaikų literatūros istorijoje skiriama šiam didžiam menininkui. Jo vardas tapo savotiška vaikų literatūros ir apskritai pasakiškumo, poetiškumo emblema.

Vaikų knygos šventė atkeliavo ir į Kupiškio rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Bibliotekos vaikų literatūros skyrius sukvietė visus Kupiškio miesto vaikų lopšelių–darželių „Saulutė", „Obelėlė" ir VJUC „Varpelis" vaikučius paminėti Tarptautinę vaikų knygos dieną. Kadangi šią dieną gimė ir garsusis pasakininkas H. K. Andersenas, vaikams teko ne tik prisiminti jo pasakas, bet ir susipažinti su jo gyvenimo etapais, autobiografiniais momentais.

Susirinkusieji pateko į karalystę, kurioje viešpatavo karalienė Fantazija. Jos duktė Pasaka grįžo nuo žemės užverktomis akimis ir pareiškė, kad nei suaugusieji, nei vaikai jos nebemėgsta. Paaiškėjo, kad kalta ragana Mada, kuri neskaito knygų ir kitus ragina neskaityti.

Atskubėjusi su triukšmais, išlindusi iš nežinia kur, išgąsdinusi ne vieną, raita ant šluotos, ragana, vardu Mada norėjo išblaškyti šventę. Tačiau sužinojusi, kad švenčiama vaikų knygos diena, sukluso. Mat ragana prisipažino niekada neturėjusi rankoje knygos, niekada nieko neskaičiusi. O kam? Ji šiuolaikiška ragana, ne veltui Mada pasivadinusi. Ji ne šiaip sau, o turinti nusipirkusi netgi kompiuterį, todėl visas dienas leidžia sėdėdama prie jo. Žaidžia įvairiausius žaidimus, naršo po plačiuosius interneto „vandenis". Reikėjo išspręsti klausimą, kaip sudominti raganą knygų pasaulio platybėmis. Šią problemą spręsti ėmėsi Fantazija ir Pasaka. Jos pranešė raganai Madai, kad čia susirinko vaikai perskaitę H. K. Anderseno knygas ir paruošę visiems didžiulį siurprizą – tų pasakų inscenizacijas. Tačiau pirmiausia visiems buvo pasiūlyta susipažinti su pačiu H. K. Andersenu, kuris papasakojo apie savo vaikystę, kūrybą ir šlovę.

Pirmą pasaką inscenizavo vaikų lopšelio-darželio „Saulutė" darbuotojos. Jos parodė nuostabią H. K. Anderseno pasaką apie „Coliukę". Antruoju pasirodymu visus stebino VJUC „Varpelis" vaikučiai, kurie suvaidino to paties autoriaus H. K. Anderseno pasaką „Alavinis kareivėlis". Ragana netekusi amo, ir atsistojusi, ir atsisėdusi, ir net atsigulusi stebėjo vaikų inscenizuotas pasakas ir nerimastingai kartojo: „Dabar tai jau pradėsiu skaityti, dabar jau tikrai...". Na, ir paskutinioji, vaikų lopšelio–darželio „Obelėlės" inscenizuota pasaka apie „Karalaitę ant žirnio" raganą Madą taip sužavėjo, kad visiems vaikams prižadėjo daugiau su kompiuteriu nebežaisti, o eiti į biblioteką ir skaityti tik knygas.

Renginio pabaigoje karalienė Fantazija pakvietė visus apsilankyti Vaikų literatūros skyriuje ir tapti bibliotekos skaitytojais.
Peržengę Vaikų literatūros skyriaus slenkstį, pateksite į pasakų pasaulį ir suprasite, kad pasakos daro didelius stebuklus. Vadinasi... nėra, ko delsti, ragino Fantazija, tik ištiesk ranką, paimk knygą, atversk ją ir skaityk. Sužinosi kiek joje glūdi išminties.

Už šaunų vaikučių ir jų auklėtojų pasirodymą šventės rengėjai, atsidėkodami prisiminimui įteikė dovanėles ir padėkos raštus.

Noriu priminti, kad artėja Nacionalinė bibliotekų savaitė, vyksianti balandžio 23–30 dienomis. Šia proga Kupiškio viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius yra paskelbęs akciją „Padovanok Vaikų literatūros skyriui naują knygą". Pirmieji įsijungė į šią akciją VJUC „Varpelis" įstaiga, Vaikų knygos šventės dieną padovanojusi pirmąją knygą. Laukiame ir tikimės, kad nebūsite abejingi ir Jūs, mielai prisijungsite prie šios akcijos.


Regina Vilčinskienė
Kupiškio rajono savivaldybės viešosios
bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Klubo „Šypsenėlė“ pirmas blynas neprisivilęs

Š. m. kovo mėnesį Subačiaus bibliotekoje susibūrė skaitančių ir iniciatyvių vaikų klubas "Šypsenėlė". Kol kas klube tik septynios 5-7 klasių mergaitės, bet tikimės, kad ateityje gretos didės. Visos mergaitės laisvalaikį leidžia su knyga, mėgsta su draugėmis aptarti, diskutuoti apie perskaitytas bei įdomiausias knygas.

Balandžio 2-ąją, Tarptautinę vaikų knygos dieną, nutarėme paminėti bibliotekoje. Po pamokų susirinko „Šypsenėlės" mergaitės, nešinos paskutiniu metu skaitytomis, įdomiausiomis knygomis. Jaukiai įsitaisiusios vaikų literatūros skyriuje, viena paskui kitą ėmė pasakoti apie knygas. Pirmoji pradėjo Gerda Arlauskaitė, kuriai neišdildomą įspūdį paliko J. Frey „Atgal kelio nėra" knyga. Tai žinomos vokiečių rašytojos knyga, kurioje pagrindinė herojė, paauglė mergaitė, besilaukianti kūdikio. Septintokė Dovilė Vaicekauskaitė susižavėjusi M. Cabot „Princesės dienoraščio" knyga, galėjo ištisas valandas pasakoti kaip paprastai mergaitei gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai ji sužino, kad yra princesė. Kiek daug naujovių laukia jos gyvenime. Klasės draugė Gabrielė Urbonavičiūtė su neslepiamu džiaugsmu pasakojo apie J. Boyne „Berniukas dryžuota pižama" knygą. Tai airių rašytojo romanas, kurio pagrindinis veikėjas devynmetis karininko sūnus, kuris nesuvokia, kas vyksta aplink jį, tačiau jam svarbiausia, kad jis turi bendraamžį draugą žyduką. Ingrida Sakalauskaitė, kupina emocijų, pasakojo apie V. Jasukaitytės knygą „Aš nužudžiau savo dukterį". Pagrindinė herojė – moteris, kenčianti savo viduje, su nuolatiniu kaltės jausmu. Ramintai Balčiūnaitei labai įdomi ir naudinga V. Ėringytės „Mergaitės knyga". Joje paprasti atsakymai bei patarimai apie mergaičių organizmo kitimus brendimo laikotarpiu bei klausimai, kurių nesiryžtama užduoti mamai. Jos draugė Mingailė Paberalytė tikino, kad jai nėra gražesnės pasakos už Š. Pero „Raudonkepuraitė". Paskutinė prakalbo Justina Sakalauskaitė, kuriai intriguojanti ir įdomi V. Račicko „Nebaigto dienoraščio" knyga. Joje penkiolikmetės mergaitės gyvenimas, kupinas ne vaikiškų nuotykių. Neradusi problemos sprendimo būdo ji pasirenka savižudybę. Dėkingos esame mergaitėms, kad taip išsamiai pasakojo. Laikas besiklausant ir smagiai bendraujant neprailgo.

Subačiaus vaikų literatūros skyriaus
vyresn. bibliotekininkė Audronė Bukienė ir
bibliotekos vedėja Inga Dovydėnienė

Paminėta teatro diena


dsc00682_1Kovo 27-ąją visame pasaulyje minima Teatro diena.Teatro diena paskelbta švente XI-ajame Tarptautinio teatro instituto kongrese, vykusiame Vienoje, patvirtinus UNESCO. Šventė minima nuo 1962 metų.
Žodis „teatras" kilo iš graikų kalbos: „theatron" – vieta, skirta vaidybai.
Teatro ištakų galima rasti dar senovės medžiotojų ir žemdirbių apeigose, taip pat liaudies papročiuose. Pirmasis profesionalus europietiškas teatras įkurtas Renesanso epochoje. Tai buvo italų kaukių komedijų teatras. Nuo to laiko klajojantys aktoriai po truputį tapo sėslūs, pradėjo vaidinti pastoviose vietose.
Lietuva drąsiai gali didžiuotis prieš kitas šalis kaip turinti daugybę teatrų (daugiau nei 30), kurių ne vienas pripažintas ir pasauliniuose teatrų festivaliuose.
Kas? Kas dejuoja? Kam pilviuką skauda? – išgirdusi dejavimą, klausinėjo daktarė, susirinkusių į Kupiškio viešąją biblioteką, vaikų. Pasirodo, pagalbos šaukėsi vaikų numylėtoji Pepė Ilgakojinė. Ji buvo tokia liūdna, tokia nuskriausta, kad niekas nesuprato kas atsitiko ir kodėl sunegalavo. Vienintelė, atskubėjusi daktarė nustatė ligos simptomą ir pažymėjo, kad mergaitė sudepresavo ir susirgo „Liūdesio" liga. Susirgo todėl, kad labai ilgai nebegirdėjo ir nebematė, kaip vaikai vaidina. Nieko nelaukusi, daktarė davė piliulę nuo liūdesio. Ir ką jūs manote? Pepė Ilgakojinė atsigavo ir iš karto pasveiko. Liūdesio kaip nebūta. Vėl akys prasivėrė ir nušvito džiaugsmu.
Pepė Ilgakojinė vaikams priminė, kad šiandien – Teatro diena ir reikia ją būtinai paminėti.
Panorėjusi sužinoti vaikų nuomonę apie teatrą, uždavė keletą klausimų: Ar jis valgomas? Ar panašus į begemotą? Ar matomas? Didelis? Išgirdusi teigiamus atsakymus, Pepė Ilgakojinė apsidžiaugė ir pasakė: „Jei teatras didelis – tai geras daiktas"...
Vaikų pagalba, su dideliais šūkavimais ir plojimais, didžioji šios dienos artistė, kvietė ateiti Mūzą ir Fantaziją, kurios nuteikė visus geram pusvalandžiui pažiūrėti spektaklio. Spektaklis atkeliavo iš Kupiškio „Saulutės" vaikų lopšelio–darželio. „Saulutės" auklėtiniai parodė spektakliuką apie savo aulėtojos kaimynus: mažus, juodus vabaliukus. Nuotaikingas vabaliukų pasirodymas sužavėjo ir mažus, ir didelius, o labiausiai sužavėta buvo šios Teatro dienos paminėjimo iniciatorė Pepė Ilgakojinė.
Kiekvienas vaikas yra menininkas...
„Nepamirškime teatro, tęskime tradiciją rodyti spektaklius ir, kad liga nepasikartotų, kviečiame visus ir kitais metais susirinkti paminėti Teatro dieną. Teatras yra mūsų visų. Linkime sėkmės! – kalbėjo Pepė Ilgakojinė".
Prisiminimui nuo Pepės Ilgakojinės vaikai gavo dovanų – jos „prisidaikteliuotų daiktų".

 dsc00684_3 dsc00685_4 dsc00687_6 dsc00689_8            dsc00692_11 dsc00698_17 dsc00693_12

                                                                                                          
Regina Vilčinskienė
Kupiškio rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Penkios mėgstamiausios knygos, perskaitytos 2009 m.

Kaip ir kiekvienais metais Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus skaitytojai rinko mėgstamiausių knygų penketuką. Nors bibliotekoje yra nemažai aktyvių skaitytojų, tačiau paaiškėjo, kad anketų pildyti nemėgsta. Šį kartą buvo užpildyta 17 anketų. Aktyviausios buvo mergaitės. Anketą užpildė tik vienas berniukas. Pagal klases galima suskirstyti taip:

4 klasė – 1 anketa,
5 klasė – 2 anketos,
6 klasė – 5 anketos,
7 klasė – 6 anketos,
8 klasė – 2 anketos,
9 klasė – 1 anketa.

Ketvirtokė į pirmą vietą iškėlė M. Cabot knygą „Princesė, kuri mokosi". Jai atrodo, kad, jei neskaitysi, tai neišmoksi ir skaityti.

Penktokėms patinka D. Meadows knygelės apie fėjas iš serijos „Stebuklingoji vaivorykštė" (pvz.: „Rubinuolė – raudonoji fėja" ir kitos), D. Shan „Vampyrų kalnas", jau skaito S. Meyer „Saulėlydį".

Šeštokai pirmiausia prie mėgstamiausių knygų priskiria S. Meyer sagą „Saulėlydis", „Jaunatis", „Užtemimas", „Brėkštanti aušra". Taip pat skaitomos: D. Vaitkevičiūtės „Trise prieš mafiją", D. Shan „Kraujo tuneliai", J. Stround „Samarkando amuletas", „Ptolemajo vartai". Šio amžiaus skaitytojai knygas ima ne tik iš bibliotekos, bet ir nusiperka iš knygyno. Štai viena mergaitė rašo, kad „skaitymas tai pasinėrimas į tokią fantaziją, kurios negali net filmai suteikti". Kita mergaitė siūlo mokytojams nesudaryti skaitymo sąrašų, nes įdomiausia skaityti tai, kas patinka.

Septintokams irgi patinka S. Meyer saga, o taip pat paaugliškos knygos iš serijos „Beveik suaugę", „N-14". Tai knygos: T. Bach „Mergina iš Marso", N. Morgan „Pirmadieniai yra raudoni", M. Burgess „ Heroinas", „Mėjos angelas", V. Račickas „Nebaigtas dienoraštis", R. Swindells „Bjaurius". Septintokui Edgarui labai patinka D. Vaitkevičiūtės knygos „Marius Pietaris ir Juodasis bokštas", „Trise prieš mafiją". Septintokams patinka skaityti tikroviškas knygas. Viena mergaitė pasiūlytų visiems lietuvių kalbos mokytojams liepti vaikams atsiskaityti už perskaitytas knygas.

Iš aštuntos klasės mokinių anketų sužinojau, kad ir jiems patinka S. Meyer knygos, o taip pat kaip ir septintokams M. Burgess „Heroinas", „Mėjos angelas", E. Milaševičiūtės „Įsimylėjėlių stovykla". Taip pat pageidauja, kad knygos būtų leidžiamos spalvingesniais viršeliais, nes dauguma paauglių pagal tai renkasi, ką skaityti.

Devintokei Gretai patinka C. Paolini knygos, M. Burgess knyga „Heroinas", I. Allende „Portretas Sepija" ir „Fortūnos duktė". Norėtų, kad daugiau būtų leidžiama knygų paaugliams.

Roma Vasiliauskienė
Kupiškio raj. savivaldybės viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė

Perskaičius paaugliams skirtas knygas...

Baigėsi metų knygos rinkimai. Paskutinę Vilniaus knygų mugės dieną įteikti apdovanojimai išrinktų geriausių 2009 m. knygų autoriams trijose kategorijose. Suaugusių kategorijoje geriausia knyga skaitytojai pripažino K. Sabaliauskaitės knygą „Silva Rerum", vaikams labiausiai patiko K. Kasparavičiaus knyga „Kiškis Morkus Didysis", o paaugliai išsirinko K. Gudonytės knygą „Blogos mergaitės dienoraštis".

Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Vaikų literatūros skyriuje buvo pastatyta dėžutė „Paauglių knygų ketvertukas. Skaitykit ir komentuokit". Paaugliai galėjo parašyti atsiliepimą apie perskaitytą knygą ir įmesti į dėžutę. Nors norinčių skaityti šias keturias knygas tikrai buvo nemažai, tačiau ne kiekvienas panoro rašyti atsiliepimą apie perskaitytą knygą. Tad dėžutėje radome tik 9 atsiliepimus. Visus atsiliepimus parašė mergaitės: 1 – šeštokė, 2 – septintokės, 1 – aštuntokė, 2 – 1 klasės gimnazistės, o trys mergaitės neįvardijo nei klasės, nei savo vardų. Daugiausia atsiliepimų sulaukė K. Gudonytės knyga „Blogos mergaitės dienoraštis". Viena mergaitė rašo, jog šią knygą buvo įdomu skaityti todėl, kad jos herojė paauglė, o paaugliai visada pridaro klaidų. Perskaičius knygą, ji dar kartą įsitikino, kad negražu meluoti ir pyktis su pačiais artimiausias žmonėmis – tėvais. Septintokė Diana rašo, kad knygoje pilna įvykių, kurie gali įvykti ir realiame gyvenime. Jai knyga pasirodė labai tikroviška ir patiko dar ir todėl, kad knygoje yra paaugliško žargono.

M. Jonučio knyga „Kirminas paukštis" labai skiriasi iš visų knygų savo stiliumi. Štai ir Jogilė iš aštuntos klasės tai pastebėjo. Ji greitai perskaitė knygą, bet nelabai suprato knygos mintį, tik patiko pati knygos idėja – apie skraidymą. Kita mergaitė rašo, kad knygoje rado daug gerų patarimų, nes žmonės visgi ne taip daug žino. „Kirminas norėjo būti paukščiu, bet nieko iš to neišėjo. Gerai tas, kad jis po to viską suprato" – rašo mergaitė.

Daugeliui patiko ir A. Cicėnaitės knyga „Viskas apie mano šeimą". Štai viena mergaitė rašo, kad jai labai pagailo pagrindinės knygos herojės Monikos, nes Monikai tikrai sunku gyventi su tokiais tėvais. Ji galvoja, kad knyga pamokanti, nes supranti, kaip būna, kai tėvai išsiskiria ir mamos gyvenime atsiranda kitas vyras...

Gimnazistei Ievai patiko ir K. Sajos knyga „Septyni miegantys broliai". Ieva susižavėjo berniuko ir senelio draugyste. Labiausiai jai patiko knygos pabaiga - „pasaka apie septynis miegančius brolius – tai lyg visos knygos simbolis. Šioje knygoje išaukštinti bruožai – drąsa ir meilė", - rašo mergaitė.
Kviečiame dažniau rašyti atsiliepimus apie perskaitytas knygas.

Roma Vasiliauskienė
Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė
Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Papildoma informacija