Naujienos

Istorinės edukacijos ir kūrybos projekto šventė

po_vardo_zenklu
Liepos 2–4 d. Kupiškyje vyko istorinės edukacijos ir kūrybos projekto šventė „PO VARDO ŽENKLU“, skirta Kupiškio vardo 530-osioms ir Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms paminėti.
Liepos 2 d. vyko poezijos skaitymai P O E Z I J O S   P A V A S A R I O   A I D A I   K U P I Š K Y J E” Onutės Adomaitienės sodyboje Pyragiuose. Dalyvavo Televizijos režisierius, aktorius, poetas PETRAS  DIMŠA, Kupiškio ir Rokiškio literatai, dainuojamosios poezijos atlikėjai.
    
petras dimsa
is kaires onute adomaitiene ir lina matiukaite reda kiselyte rokiskis ale kazlauskiene rokiskis
eugenija sokiene kupiskis milda narmontiene kupiskis ausra uldukiene kupiskis 
vida kaulakiene kupiskis birute jasinskiene kupiskis salvinija kalpokaite rokiskis
kalbejo kupiskio vb direktore daiva bubuliene dainas atliko vidmantas paliulis renginio sveciai dalyviai 
renginio sveciai ir dalyviai uztrauke giminiu daina
 

Liepos 3 d. Kupiškio viešosios bibliotekos parodų salėje vyko Nepriklausomybės akto signatarės Birutės Valionytės fotografijų parodos „Didžioji Lietuva: LDK pilys“ pristatymas. Pokalbis su istoriku, Tomu Baranausku, tema: „Kupiškio vardo paminėjimo istorinis kultūrinis kontekstas“. Koncertas.

B. Valionytė - Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos AKTO Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo
signatarė, signatarų klubo prezidentė. Gimė Rokiškio rajone, pagal profesiją - miškininkė.

LDK pilimis susidomėjusi dar vaikystėje, įamžino jas paveiksluose. „Kiekviena pilis iš mūsų programuoja sąmonę, supratimą...turime susirūpinti savo valstybės paveldu..." - kalbėjo viešnia.

birute valionyte  is kaires lina matiukaite ir sveciai 

 Tomas Baranauskas - Vilniaus pedagoginio universiteto Istorijos fakulteto lektorius. Svečias priminė svarbiausius Lietuvos istorijoje Žalgirio ir Durbės mūšius. Pristatė žmonos Ingos Baranauskienės išleistą istorinį romaną „Durbės mūšis. Nepasidavę lemčiai“. 184 puslapių knyga skirta Durbės mūšio 750 metų jubiliejui.

tomas baranauskas t. baranauskas pristato knyga durbes musis

 1 2 4 5 6 7


 

 

 

 

Straipsniui apie Sąjūdžio veiklą Kupiškyje – garbingas apdovanojimas

logotipasBalandžio-gegužės mėnesiais vykusios akcijos „Atgimimo istorija“ metu gyventojai iš visos Lietuvos parašė į krašto enciklopediją „Graži tu mano“ (www.grazitumano.lt) ir įdėjo daugiau nei pusę tūkstančio unikalių darbų. Tai daugiau nei dvidešimt metų vykusios Atgimimo aušros prisiminimai –įspūdžiai, svarbių įvykių aprašymai ir nuotraukos. Akciją organizavo projektas „Bibliotekos pažangai“.

Akcijos metu vyko ir „Atgimimo Lietuvos metraštininko“ konkursas, kurį laimėjo Antanas Seibutis, aprašęs Atgimimo įvykius Biržų krašte. Taip pat buvo paskelbti geriausi rašiniai iš kiekvieno šalies etnografinio regiono. Visi geriausi rašiniai internete – www.grazitumano.lt/nugalėtojai.

Konkurso laimėtojai birželio 3 d. buvo apdovanoti Kultūros ministerijoje vykusiame „Atgimimo istorijos“ renginyje. „Knyga yra didelė žmogaus vertybė, tačiau mielai žiūriu į besikeičiantį laiką ir civilizacijos pažangą, kai šviesos greičiu internete galima dalintis žiniomis ir prisiminimais. Todėl tikiu, kad šis projektas tikrai pasitarnaus mūsų Lietuvos ateičiai“, – renginio metu pabrėžė LR Prezidentas Valdas Adamkus.

Kupiškio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Lina Matiukaitė už įrašą „Kupiškis: Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 1988-1991 m. įvykių kronika“ pelnė specialų apdovanojimą. Iš įvairių šaltinių autorė surinko informaciją apie Kupiškyje vykusius įvykius, Atgimimo laikų šviesuolius. To laikotarpio įvykius L. Matiukaitė aprašė nuosekliai – nuo 1988 m. vykusio pirmojo sąjūdininkų susirinkimo Vanago malūne iki tragiškosios nakties 1991 m. sausio 13 d., kai Vilniuje Lietuvos laisvę gynė apie 500 kupiškėnų.

„Atgimimo judėjimas – galinga emocinė tautos reakcija į pusę amžiaus slėgusią okupaciją. Skaitydamas „Atgimimo istorijos“ rašinius, aš vėl patyriau tą nepakartojamą emociją, kurią tuomet jautėme visi. Tikiuosi, kad skaitydami šias istorijas internete, žmonės vėl prisimins tų laikų dvasią, kai visi buvome vieningi ir susitelkę vienam tikslui – laisvei“, – teigė „Atgimimo istorijos“ komisijos narys, Nepriklausomybės akto signataras Romualdas Ozolas.

Agnietė KURUTYTĖ,

projekto „Bibliotekos pažangai“ viešųjų ryšių koordinatorė

Susitikimas su Leonidu Donskiu

5_thumb250_Gegužės 28 d. kupiškėnai turėjo puikią progą paklausyti filosofo, politiko, Europarlamentaro, laidos „Be pykčio“ vedėjo, žmogaus teisių ir pilietinių laisvių gynėjo Leonido Donskio pranešimo.

L. Donskis kalbėjo apie Lietuvos ir Europos Sąjungos problemas. Vieną ryškiausių problemų Lietuvoje profesorius įvardijo negatyvių dalykų akcentavimą tiek žiniasklaidoje, tiek žmonių bendravime. Didelė problema šalyje yra emigracija. Lietuvą jis pavadino šalimi, iš kurios bėga darbingi, raštingi žmonės. Pranešėjas akcentavo ir toliarancijos stoką tiek pilietinėje sferoje, tiek visuomeniniame gyvenime. L. Donskis įvardijo ir keletą Europos Sąjungos problemų, atsakinėjo į klausytojų klausimus, kvietė visus mąstyti pozityviai, įžvelgti daugiau teigiamų dalykų visose gyvenimo srityse.

 

 

 

2   3   4

Kupiškio viešosios bibliotekos

vyresn. bibliotekininkė Regina Vilčinskienė

Akcija „Internetas jūsų sodui“

1Lietuvos bibliotekose viešosios prieigos vartotojams nuo balandžio 27 d., tiesiogiai internetu buvo transliuojama akcija „Internetas jūsų sodui“. Sodo ir daržo klausimais besidomintiems įvairaus amžiaus bibliotekų lankytojams buvo skaitomos įdomios paskaitos, o jų metu buvo galimybė užduoti klausimus bei gauti specialistų atsakymus. Juk balandžio–gegužės mėnesiais verta pasirūpinti vaismedžių ir vaiskrūmių apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Vykusi akcija buvo naudinga ir mūsų rajono gyventojams – bibliotekų lankytojams Kupiškio viešojoje bibliotekoje, Subačiaus miestelyje, Noriūnų, Skapiškio, Alizavos, Antašavos, Naivių, Palėvenėlės, Salamiesčio ir kituose padaliniuose.
Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto lektoriai dr. Rasa Karklelienė, dr. Julė Jankauskienė, dr. Nijolė Marockienė, komandos vadovė ir pagrindinė pranešėja dr. Alma Valiuškaitė iš KTU Nuotolinių mokymų centro pasakojo apie sodo ir daržo puoselėjimo naujoves, teikė pavyzdžius ir atsakė į žiūrovų pateiktas užklausas.
Nespėję į transliaciją „gyvu laiku“, bibliotekų lankytojai internete taip pat gali pasižiūrėti jos įrašą. Svetainėje „Esenjoras.lt“ galima pasižiūrėti naudingų nuorodų, skelbti skelbimus ir diskutuoti sodo ir daržo klausimais.

 2  3 

Kupiškio viešosios bibliotekos

vyresn. bibliotekininkė Regina Vilčinskienė

Knygos „Kūrybinė brolystė" pristatymas

brolyste_2_thumb_medium142_202

Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Parodų salėje gegužės 6d. buvo pristatyta knyga „Kūrybinė brolystė“ iš brolių Juozo ir Broniaus Kėdainių epistolinio palikimo. Knygos sudarytoja Kupiškio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Lina Matiukaitė su šia knyga supažindino susirinkusius kupiškėnus.
Broliai, Juozas ir Bronius Kėdainiai, augę ir gyvenę mūsų krašte, gerai sutarė, tiek vienas, tiek kitas pasižymėjo meniniais kūrybos sugebėjimais, aukšta meninės sielos galia. Broliškų santykių dėka vienas po kito gimė atskiri ir bendri meno kūriniai. Juozas Kėdainis (1915–1998) buvo skulptorius, Vilniaus dailės instituto profesorius, per visą gyvenimą sukaupė labai daug vertingų knygų, kurių dalį (per 4 tūkst. egz.) iš savo asmeninės bibliotekos padovanojo Kupiškio viešosios bibliotekos muzikos ir meno skyriui. Padovanojo ne tik knygų, bet ir rankraščių: eskizų, banknotų, begalę, apie 500 laiškų. Laiškai sudaro didžiąją epistolinio palikimo dalį. Tai Juozo Kėdainio susirašinėjimas su gimtinėje gyvenusiu broliu Bronium (1919–1998). Laiškai apima ilgą 1933–1996 m. laikotarpį.
                     Renginys prasidėjo Šepetos laisvalaikio centro, Vaivos Mališauskienės vadovaujamo moterų ansamblio, pasirodymu. 

1

                     Prisiminimų akimirkomis apie savo brolius, Juozą ir Bronių, dalinosi vienintelė jų sesuo Bronė Kėdainytė, kurią pasveikino Kupiškio Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Rimantas Jocius.

6

Laiškus skaitė (iš kairės) Kazimieras Stančikas ir Andrius Kleniauskas.

4

                      „Susirašinėjimo laiškai - chrestomatinė medžiaga pažinti Kupiškio kraštą ir jo istoriją. Jie vertingesni už prisiminimus" - kalbėjo knygos maketuotojas, menotyrininkas Vidmantas Jankauskas.

                                                                                                                       

3

          

                Vigimantas Kučas kupiškėnams pristatė nuotraukų albumą, atskleidusį prisiminimų pliūpsnį apie brolius Juozą ir Bronių Kėdainius.

9

                     Knygos redaktorė Eugenija Urbonienė teigė, kad pirmą kartą susidurianti su tokia bendravimo per laiškus, 60 metų trūkusia gyvenimo istorija, iš kurios būtų galima pasimokyti brolystės.

8

Kupiškio viešosios bibliotekos direktorė Daiva Bubulienė dėkinga visiems, prisidėjusiems prie knygos išėjimo į platųjį pasaulį...

7

Papildoma informacija