Naujienos

„1863 m. sukilėlių takais Antašavos apylinkėse“

2023 08 28

2023 m. rugpjūčio 7–11 d. grupė vaikų iš Viešosios bei Antašavos bibliotekų dalyvavo pilietinio ir tautinio ugdymo projekte „1863 m. sukilėlių takais Antašavos apylinkėse“.

Dar neprasidėjus didžiajam 1863 metų sukilimui, visoje Lietuvoje buvo juntami įvairiausi ginkluotų valstiečių bruzdėjimai. 1863–1864 sukilimo metai Lietuvoje – heroizmo laikotarpis, kada už Tėvynę mirti buvo kilnu ir garbinga.

Darsiškių kaimo (Kupiškio rajonas) miškelyje yra simbolinis 1863 m. sukilėlių kapas, kur 1975 m. pastatytas medinis atminties ženklas (aut. A. Petrulis). Pasak istorinių šaltinių, prie Antašavos vyko lemtingas susirėmimas, žinomas Darsiškių kautynių vardu. Susirėmimas, pasibaigęs tragiškai tiek būrio vadui E. Liutkevičiui, tiek ir daugumai jo vadovaujamų vyrų. Istoriniuose šaltiniuose taip pat teigiama, jog ir Palėvenės vienuolyno gyvenimas buvo susijęs su 1863 metų sukilimo įvykiais.

Daugelis paauglių pernelyg nesidomi istorija. Ir nieko keista: apie ją skaityti knygose ar klausytis pasakojimų iš tiesų ne visada įdomu. Tad projekto dalyviai turėjo galimybę lankytis Antašavos-Uoginių apylinkėse, ieškoti kautynių vietų. Vaikai bandė nustatyti sukilėlių judėjimo bei pasitraukimo maršrutus, sukilėlių slėpimo Palėvenės vienuolyne apylinkes. Pažiūrėję dokumentinį filmą „Paberžė – nepaklusniųjų lizdas“ (tai pirmas filmas apie 1863 metų sukilimą, apie vieną jo vadų kunigą Antaną Mackevičių; filmavime dalyvavo ir grupė kupiškėnų), vaikai piešdami įsivaizdavo, kaip galėjo atrodyti sukilėlių apranga, kokius turėjo ginklus; susikaupę kūrė atminties paminklus sukilėlių kapams.

Viso projekto metu smagiu būdu bendraujant per kūrybines veiklas, žinių sklaidą praktinėse veiklose buvo formuojamas tapatinimasis su istorijos atspindžiais, tauta, valstybe. 

 

Bibliotekininkė Irėna Dugnienė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-08-28