Naujienos

Kviečiame į parodą „Plastic Fantastic“! 2024 11 07–30

2024 11 07

Informacija PDF

Praėjusių, 2023 metų gruodį, bibliotekos lankytojams pristatėme Šiaurės šalių dizaino gaminių parodą, simboliškai sutapusią su minėtų šalių literatūros savaite. Šiemet vėl norėtume „pakalbėti“ apie dizainą, nes dizainas kuria vis naujas estetines vertes, harmonizuoja aplinką, daro ją modernesnę ir jaukesnę žmogui. O jei būti dar tikslesniems, tai dizaino kontekste „pakalbėsime“ apie medžiagą, plačiai naudojamą buityje. Kaip tik dėl tokio masiško jos paplitimo jau kyla net globalios problemos. Tai yra ne kas kita, o… plastikas.

XX amžiuje chemijos pramonės technologijos sukūrė ir ištobulino naujas polimerines medžiagas. Taip ilgainiui atsirado plastikas, plastmasė (gr. plastēs – lipdantis). Šiuo metu plastikas daug kur pakeitė kitas, tradicines medžiagas. Pavyzdžiui, automobiliuose plastikas naudojamas vietoje plieno, pakuočių gamyboje – vietoje popieriaus ir stiklo, baldų gamyboje – vietoje medžio ir pan. Dėl savo universalumo, pigumo ir lengvo apdirbimo plastikas įsitvirtino visose pramonės šakose, ir tenka pripažinti, jog šiuo metu sunku būtų įsivaizduoti, kaip atrodytų mūsų naudojami daiktai, jei nebūtų plastiko.

Tačiau egzistuoja ir kita medalio pusė – plastikas tapo aplinkos užterštumo problema ir besaikės gamybos sinonimu. „Vartotojiška visuomenė“ godžiai praryja jai pametėtus jaukus: tiek greitą informaciją, tiek įvairius komercinius greito vartojimo produktus, kurie dažnai gaminami iš plastiko. Vartotojiška visuomenė yra nejautri estetikai kaip tokiai, kadangi gaminiui, kuris tikėtina greitai suges ir bus pakeistas kitu, išvaizdos kriterijus nėra pagrindinis.

Veikiausiai būtent dėl šių aspektų egzistuoja nuomonė, kad plastikas yra savaime bloga medžiaga. Anglakalbiame pasaulyje netgi žinomas paradoksalus, neigiamą atspalvį turintis posakis „Plastic Fantastic“, dažnai reiškiantis nekokybišką dirbinį iš plastiko, užterštumo problemas ar net „nepatikimą asmenį“.

Tačiau ar iš tikrųjų viskas taip blogai? Juk yra ir kita medalio pusė, atsiskleidžianti, kai kokybės standartus atitinkanti gamyba žengia kartu su atsakingu vartojimu. Ir iš tiesų, reikia žinoti, kad yra respektabilių gamintojų bei pramonės dizainerių kurti gaminiai, siūlantys kokybę ir estetišką išvaizdą. Tad rinktis reikia atsakingai. Plastikas, kaip jokia kita medžiaga, leidžia įgyvendinti įvairias, vingrias dizainerių užmačias. Ne veltui plastikas (gr. plastēs) reiškia „lipdantis“.

Taigi, parodos „Plastic Fantastic“ tikslas nėra vien pavienių gaminių iš plastiko eksponavimas dėl grožėjimosi jais. Tai – noras atkreipti dėmesį į besaikį vartojimą, ugdyti kritišką požiūrį į daikto kokybės problemą ir iš šios sekančius asmeninius pasirinkimus. Parodoje kviečiame susimąstyti, diskutuoti ir taip… reabilituoti plastiką.

Paroda, kurią parengė Minijus Pučėta, veiks Kupiškio viešosios bibliotekos knygų erdvėje iki lapkričio 30 d.

Kviečiame apsilankyti!

Bibliotekininkas Minijus Pučėta


Paskutinį kartą redaguota: 2024-11-20