Renginiai
Gerosios patirties į Atėnus
2025 01 24Septyniolika Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų specialistų sausio 14–16 d. dalyvavo Erasmus+ programos suaugusiųjų švietimo projekto darbo stebėjimo vizite Graikijoje. Erasmus+ programos akreditacijos projektas yra įgyvendinamas neformalaus suaugusiųjų švietimo srityje, todėl vizito metu didžiausias dėmesys buvo kreipiamas į tai – kokias suaugusiųjų švietimo veiklas lankytojams organizuoja ir kokius projektus suaugusiųjų švietimo srityje vykdo Graikijos Nacionalinė biblioteka bei kitos Atėnų bibliotekos. 2018 metais inauguruota Graikijos nacionalinė biblioteka įsikūrusi italų architekto Renzo Piano projektuotame patalpų komplekse, kuriam pastatyti suaukota 650 milijonai lėšų. Kompleksą sudaro – Kultūros centras, kurio patalpose Stavros Niarchos (graikų laivybos magnato) fondo dėka, vyksta nemokami renginiai, Graikijos opera ir Graikijos nacionalinė biblioteka. Ji tiesiogiai pavaldi švietimo ir religinių reikalų ministerijai. Nacionalinė biblioteka vienija 266 Graikijos bibliotekų tinklą ir turi viziją – nori tapti Tarptautiniu centru. Bibliotekoje veikia ekspozicija apie esamos vietos tyrinėjimų metu atrastus daiktus. Yra archeologo užrašai, jog vykdant kasinėjimo darbus, aptiktoje 7 amžius pr. m. e. kapavietėje, rasti vyro palaikai surištomis rankomis (tuo metu taip baudė už politines pažiūras). Atlikus tyrimus, rasta svarių įrodymų, kad prieš statant pastatų kompleksą, anksčiau, toje vietoje buvo hipodromas, zoo sodas ir net vyko olimpinės žaidynės.
Vizito metu, susipažinta su Graikijos nacionalinės bibliotekos istorija, darbo specifika, misija, vizija. Ekskursijos po biblioteką metu sužinota, kaip įvairios erdvės pritaikytos veikloms. Graikijos nacionalinės bibliotekos specialistai pristatė neformalaus suaugusiųjų švietimo programas, projektus, veiklas. Atskirų bibliotekos skyrių darbuotojai papasakojo apie Graikijos nacionalinės bibliotekos komunikaciją, skaitymo skatinimo akcijas, patirtį pritaikant bibliotekoje rengiamų parodų turinį edukacijoms. Tai paskatino pagalvoti apie tai, kaip ši patirtis gali būti pritaikyta bibliotekose, kur taip pat rengiama daug parodų. Pasisemta idėjų dėl skaitymo skatinimo veiklų ir projektų (viena iš idėjų – fizinio aktyvumo veiklų derinimas su literatūros pažinimu). Abipusiai pasidalinta Erasmus+ programos dėka įgytomis žiniomis ir tuo, kaip jos taikomos veiklose. Priimančioji organizacija surengė vizitą privačia iniciatyva įkurtoje kalbų bibliotekoje-kultūros centre. Šio centro darbuotojos plačiai pristatė savo veiklas ir kaip šios veiklos padeda lengvesnei atvykėlių bei pabėgėlių integracijai. Išgirsta nemažai naudingų idėjų, kaip dar labiau įtraukti pačių lankytojų bendruomenę į bibliotekos veiklas, skatinti savanorystę ir bendradarbiavimą. Šią idėją galima pritaikyti bibliotekų klubinėje veikloje, skaitymo ar senjorų klubuose.
Aplankytas ir senasis Graikijos nacionalinės bibliotekos pastatas, kuriame saugoma 1,5 mln. tomų knygų, periodinių leidinių, žemėlapių, 149 inkunabulai, 4500 rankraščių.
Po vizito nacionalinėje bibliotekoje aplankytas pabėgėlių centras ir jame įsikūrusi biblioteka, kurioje galima rasti 60 kalbų knygų, yra ir lietuviškų. Centre yra internetas, keletas kompiuterių, bendraujama socialiniuose tinkluose, viešinamos veiklos, renginiai. Patalpos išsinuomotos iš privataus asmens ir yra išlaikomos iš suaukotų lėšų – dažniausiai turtingų žmonių fondų. Anksčiau šiose patalpose buvusi taverna, vėliau – interneto skaitykla, dabar – pabėgėlių centras, kartu su biblioteka, kurioje dirba viena bibliotekininko specialybę turinti darbuotoja. Ji pati rašo projektus, dažniausiai trumpalaikius, nes ilgalaikiams projektams vykdyti reikėtų daug žmogiškųjų išteklių. Sėkmės atveju projekto įgyvendinimui į pagalbą kviečiamasi specialistus savanorius, kurie ne tik padeda projektinėje veikloje, bet ir veda renginius, stalo žaidimų naktis. Po renginių, centro lankytojai, patalpas tvarkosi patys. Kartais erdvės yra išnuomojamos. Dauguma tarpusavyje bendrauja anglų kalba. Kalbos įgūdžiai šiame centre nelavinami. Nėra ir elgesio taisyklių – leidžiama elgtis taip kaip norima – galima valgyti ir šiukšlinti. Prie centro yra mažas kiemelis, įrengtas pačių lankytojų ir pasitarnauja jų reikmėms – ieškoma akmenukų arba tiesiog kapstomasi po žemę. Dirbama tris dienas per savaitę. Per vieną dieną sulaukiama iki šešiasdešimties lankytojų. Vizito Atėnuose metu stebėtas bibliotekų darbas, keistasi vertingomis žiniomis tarptautiniu lygiu, taip pat susipažinta su Graikijos istoriniu paveldu, apsilankant muziejuose bei architektūriniuose objektuose.