Renginiai

Laisvės tema – Šiaurės šalių literatūros savaitės centre

2024 11 15

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitė, vykusi lapkričio 11–15 d., buvo ypatinga ne tik dėl ilgametės tradicijos, bet ir dėl savo temos „Laisvė Šiaurės šalyse“. Ji kvietė permąstyti laisvės reikšmę ir jos išraiškas literatūroje. Alizavos biblioteka, aktyviai dalyvaujanti šioje iniciatyvoje, šiemet ypatingą dėmesį skyrė Islandijai – šaliai, kuri mini savo nepriklausomybės 80-metį.
Bibliotekos renginiai suvienijo įvairaus amžiaus bendruomenės narius, kviesdami ne tik pažinti Šiaurės šalių literatūrą, bet ir pasinerti į Islandijos istoriją, gamtą bei tradicijas.
Istorijos ir literatūros sintezė – Altingo paroda
Vienas įspūdingiausių savaitės akcentų – dailės mokytojos Audronės Užtupienės meninė instaliacija „Altingas“. Šiame kūrinyje atgijo unikali Islandijos istorijos dalis – seniausias pasaulyje parlamentas Altingas, gyvuojantis nuo 930 m. Instaliacija pristatė Tingvedliro nacionalinį parką, kur amžiams bėgant gimė šalies įstatymai, vyko šventės, o 1944 m. buvo paskelbta Islandijos nepriklausomybė. 
Šalia instaliacijos buvo eksponuojama kruopščiai parengta knygų ir dokumentų apie Islandiją paroda. Ji supažindino lankytojus su šios šalies politiniais ir kultūriniais pasiekimais bei jų svarba pasauliui.
„Laisvės medžio“ instaliacijos mokinių kūryboje
Laisvė – tai vertybė, kurią puoselėjame nuo mažų dienų. 5–10 klasių mokiniai savaitės metu kūrė „Laisvės medžius“ – simbolinius meno kūrinius, perteikiančius laisvės idėją. Medžio šaknys reprezentavo istorines Islandijos tradicijas ir vertybes, o šakos simbolizavo šalies nepriklausomybės siekius ir laisvės dvasią.
Mokiniai prie šakų rašė svarbiausias Islandijos istorijos datas, piešė laisvę simbolizuojančius vaizdus ir dalijosi savo mintimis apie tai, ką jiems reiškia būti laisviems. Ši veikla skatino jaunus žmones ne tik kūrybiškai mąstyti, bet ir reflektuoti, kaip laisvė gali būti suvokiama įvairiais aspektais.
Jaunųjų klausytojų kelionė po Islandijos pasaulį
Mažiausi bibliotekos lankytojai ir pradinių klasių mokiniai savaitę pradėjo žvakių šviesoje klausydamiesi Islandijos rašytojos ir iliustratorės Ran Flygenring pasakos „Ugnikalnis“. Ši istorija apie šokantį ugnikalnį ir lavos upes atskleidė Islandijos gamtos unikalumą ir pavertė jį mažųjų vaizduotės pasaulio dalimi.
Po pasakojimo vaikai ne tik diskutavo apie išgirstą istoriją, bet ir praktiškai prisilietė prie gamtos mokslų. Žiūrėdami ugnikalnių išsiveržimų  bei karštųjų šaltinių-geizerių vaizdų įrašus, jie patys kūrė geizerius, naudodami sodą ir actą. Kūrybinės dirbtuvės padėjo vaikams geriau suprasti gamtos reiškinius ir išmokti juos vertinti per žaidimą ir mokslą.
Pažintinės geografijos pamokos – Islandijos stebuklai
Geografijos mokytoja Inga Inapienė 6–10 klasių mokiniams surengė unikalią pažintinę kelionę po Islandijos gamtos grožį. Pamokų metu mokiniai išgirdo apie Vatnajokudlio ledyną – didžiausią Europoje, Gulfoso krioklį, kuris šniokšdamas krenta į gilų kanjoną, Šiaurės pašvaistės spalvų šokį.
 
Mokytoja aptarė ne tik gamtos grožį, bet ir reiškinius, kurie suformavo Islandijos kraštovaizdį – nuo ugnikalnių iki geizerių. Diskusijas papildė mokslininko Andriejaus Spiridonovo paaiškinimai apie geizerių veikimą, kurie sužadino mokinių smalsumą ir norą pažinti.
Istorinė simuliacija – Altingo posėdis
Lapkričio 13 d. 8 klasės mokiniai dalyvavo netradicinėje istorijos pamokoje (mokytojas Aurimas Martinka) – simuliacijoje „Altingo posėdis“. Įsijautę į skirtingų politinių frakcijų – radikaliųjų, nuosaikiųjų ir žaliųjų – atstovus, mokiniai diskutavo apie ugnikalnių veiklos reguliavimą Grindaviko miestelyje.
Pamokoje mokiniai turėjo apsvarstyti sudėtingą klausimą: kaip užtikrinti gamtos ir žmonių interesų pusiausvyrą? Baigiamuoju balsavimu buvo pritarta kompromisiniam sprendimui – naudoti technologijas lavos srautams nukreipti, leidžiant išsiveržti ugnikalniams.
Ši pamoka ne tik suteikė mokiniams žinių apie Islandijos istoriją, bet ir ugdė viešo kalbėjimo, argumentavimo bei demokratijos įgūdžius.
Islandijos folkloro magija lietuvių literatūros pamokose
Lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Kuliukienė mokiniams atskleidė islandų liaudies pasakų pasaulį. Skaitydami sakmes apie trolius ir elfus, vaikai gilinosi į mistinį Islandijos tautosakos paveldą, iliustravo istorijas ir kūrė savas, įkvėptas legendinių būtybių.
Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitė ne tik atvėrė duris į Islandijos kultūrą ir istoriją, bet ir skatino bendruomenę giliau pažvelgti į laisvės reikšmę ir jos išraiškas kasdieniame gyvenime.
 
Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Nuotr. D. Miknevičienės
 

Paskutinį kartą redaguota: 2024-11-15