Renginiai

Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė Alizavoje

2023 10 30

Lietuvos bibliotekose vykstančios akcijos „Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė“ renginiuose dalyvauja ir Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos vyresniųjų klasių mokiniai. 
 
MIRKT ir aišku
Spalio 5 dieną Alizavos pagrindinės mokyklos jaunosios žurnalistės dalyvavo audiovizualinio turinio kūrybinėse dirbtuvėse, kurias vedė lektorius režisierius Arnas Balčiūnas.
Arnas pasakojo apie filmavimo mobiliaisiais įrenginiais ypatumus, supažindino su audiovizualinio kūrinio postprodukcijos darbais, demonstravo įvairius pavyzdžius, pasakojo, kaip ir kokiais įrankiais kuriama paveiki reklama.
Merginos pačios išmėgino jėgas kurdamos reklamos scenarijų, planuodamos kadruotes, filmuodamos bei montuodamos reklaminius filmukus.
 
Išlįsk iš infoburbulo
Protmūšį „INFOBURBULAS Išlįsk iš infoburbulo“ išbandė septintos klasės mokiniai. Jie pasitikrino ir pagilino žinias apie naudojamas medijas, kaip ieško informacijos, kaip vertina, ar žino, kaip elgtis su informacija, ar ji saugi.
Mokiniai nesprendė pačių sudėtingiausių klausimų, nes septintokams daug negirdėtų terminų. Daugiausiai taškų – 25 – surinko Ugnė Kavaliūnaitė. II vietoje – Akvilė Šnyraitė ir Kamilė Varanavičiūtė, III vietoje – Aistė Baltrūnaitė ir Radvilė Žekonytė.
Pagal protmūšio rezultatus septintos klasės mokiniai tebėra infoburbule. Mokiniai atpažįsta informacijos ir medijų naudojimo poreikius, geba ieškoti informacijos naudodamiesi baziniais įrankiais, tačiau reikia stiprinti kritinio vertinimo gebėjimus.
 
Apie žurnalistų darbo etiką ir žiniasklaidos skelbiamą informaciją
Alizavos pagrindinės mokyklos neformalaus švietimo būrelio „Jaunieji žurnalistai“ narės yra ne tik informacijos naudotojos, bet ir kūrėjos – mokinės rašo pranešimus internetiniam mokyklos laikraštukui, socialiniuose tinkluose dalijasi nuotraukomis, vaizdo įrašais.
Merginos žaisdamos MIRKT protmūšį „INFOBURBULAS. Išlįsk iš InfoBurbulo“ pasitikrino, atnaujino ir pagilino medijų ir informacinio raštingumo žinias.
Mokinės išsiaiškino, ką privalo žinoti apie etišką ir legalų informacijos naudojimą. Kas yra autorių teisės ir ką jos gina? Pabandė atskirti žurnalistų parengtas publikacijas nuo informacijos, kurią parengė ir išplatino propagandinių tikslų turintys asmenys ar organizacijos. Susipažino su įstatymais, kurie reguliuoja žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių veiklą. Diskutavo apie žurnalisto etiką.
Geriausias žinias pademonstravo Ineta Kucinaitė. Ši mokinė žurnalistikos būrelį lanko jau ketvirti metai. Žinios bei patirtis kaupiasi ir praverčia.
Būrelio narės medijų ir informacinio raštingumo žinias įtvirtino spręsdamos kryžiažodį. Dovanų merginos gavo po specialų medijų ir informacinio raštingumo pleistriuką, kaip priminimą apie grėsmes, tykančias socialiniuose tinkluose ir medijose. Mokinės pleistriukus prisiklijuos ten, kad matytų kasdien.
 
Naujas skaitymo iššūkis
Alizavos bibliotekos skaitytojos, „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkio dalyvės, dalyvavo skaitymo knygų apie medijų ir informacinį raštingumą iššūkyje.
„Mums net sunku suvokti, kaip apgalvotai ir tikslingai į žmonių galvas brukamas purvas. Knyga padeda suprasti informacinio karo užkulisių istorijas. Sunkus darbas rasti šešėlyje veikiančius judėjimus,“ – perskaičiusi suomių žurnalistės Jessikka Aro knygą „Putino troliai“, kalba skaitytoja Audronė. – Tai dokumentais pagrįstos tikros istorijos, demonstruojančios, kaip Rusija nevengia tamsiausių būdų pašalinti ir diskredituoti oponentus, naudodama kibernetinį šnipinėjimą ir atakas, socialinės žiniasklaidos trolius, pateikdama netikras naujienas ir grasindama mirtimi. Verta paskaityti ir žinoti, kas vyksta.“
Skaitytoja Vilė sako, kad nė kiek ne prastesnė ir kito suomių žurnalisto Joono Porsti publicistinė knyga „Propagandos kerai. Šimtas nuomonės kontroliavimo metų.“ Autorius perskaitė ir atrinko svarbiausius parašytus veikalus ir pasakytas kalbas nuo Pirmojo pasaulinio karo iki šiandien. Jis pasitelkia istorinius šaltinius, straipsnius ir faktus, bet skaityti nesunku, autoriaus stilius įtaigus, jam netrūksta humoro bei ironijos.
Skaitytoja Gražina rekomenduoja lietuvių autorių kolektyvo knygą-žinyną apie šiuolaikines medijas „Šiuolaikinės medijos ir informacija arba Požeminiai garažai Google karalystėje“. Knyga tinka ir studentams, ir vyresnių klasių mokiniams, kurie neišlenda iš telefonų, ir eiliniam piliečiui, kuris nori praplėsti žinias apie šiuolaikines medijas. Knyga – kaip vadovėlis. Nebūtina skaityti iš eilės. Nori išsiaiškinti tau rūpimą klausimą, skaityk tos temos „garaže“. Perskaitęs skyriaus apibūdinimą irgi susidarysi nuomonę.“
 
 
 
Spręsdami kryžiažodį įtvirtino MIRKT žinias
Alizavos pagrindinės mokyklos septintos klasės mokiniai Medijų ir informacinio raštingumo savaitės žinias įtvirtino spręsdami KRYŽIAŽODĮ.
Nuo šiolei mokiniai tikrai žinos terminus: „Ibibiblioteka“, „Melagiena“, „Tinklo etiketas“, „Infodemija“, „Aido kambarys“. Žinos, kokiais būdais propagandistai bando priverst žmones daryti dalykus, kurių šiaip nedarytų. Žinos, kad gebėdami skaityti, rašyti, atpažinti, suprasti, kurti, interpretuoti informaciją užaugs raštingais ir pilietiškai atspariais žmonėmis.
Septintokai gavo dovanų po specialų medijų ir informacinio raštingumo pleistriuką, kaip priminimą apie grėsmes, tykančias socialiniuose tinkluose ir medijose.
 
Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė

Paskutinį kartą redaguota: 2023-11-06