Renginiai
Pažintis su akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaikų kategorijos knygomis
2025 04 04Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai 2024“ ir susipažino su vaikų kategorijoje nominuotomis knygomis bei jų autoriais. 3–7 klasių mokiniai dalyvavo nuotolinėse edukacijose, kurias vedė kūrėjai – knygų vaikams ir paaugliams rašytojai bei iliustruotojai.
Knyga apie emocijas
Kovo 24 d. trečios klasės mokiniai susitiko nuotolinėje edukacijoje su rašytoju Pauliumi Norvila ir iliustratore Patricija Bluj-Stodulska, kurie pristatė knygą „Tėčio Marselio liežuvis“ (leidykla „Baltos lankos“). Ši jautri istorija kvietė vaikus pamąstyti apie emocijų svarbą ir jų raišką – tiek žodžiais, tiek veido išraiškomis, kurios, pasak autoriaus, yra vidinio pasaulio veidrodis.
Autorius vaikams uždavė klausimus: kam reikalingas liežuvis? Kam reikalingi žodžiai? Skaitydamas ištrauką iš knygos, kartu su vaikais aptarė, kodėl liūtui Marseliui ir jo šeimai buvo nelengva išreikšti jausmus. Pagrindinė knygos mintis – svarbu ne tik kalbėti, bet ir mokėti klausytis.
Iliustratorė Patricija vedė kūrybinį užsiėmimą: mokė daryti veido mankštą, piešti liūtą, o kartu aiškino, kaip liūto išvaizda gali perteikti emocijas. Vaikai sužinojo ir įdomių faktų apie veikėjus: kodėl pasirinktas liūtas, kodėl jis apsirengęs ir kaip vardas Marselis siejasi su Prancūzijos Baroko epocha. Kūrybingai nusiteikę trečiokai nupiešė net po tris skirtingus liūtus ir kruopščiai juos nuspalvino.
Apie šiurpias istorijas
Kovo 25 d. septintos klasės mokiniai susitiko su rašytoja Aušrine Tilinde ir iliustruotoja Roberta Railaite. Autorė pristatė knygą „Šiurpnakčio istorijos“ (leidykla „Alma littera“) ir kartu su mokiniais kalbėjo apie tai, kodėl siaubo istorijos mus traukia, kaip jos gimsta, ir kurios iš jų – paremtos tikrais įvykiais!
Iliustruotoja Roberta atskleidė, kaip kuriamos iliustracijos siaubo istorijoms ir kaip jos gali tapti pagrindu kompiuteriniams žaidimams. Mokiniai įsitraukė į kūrybinius užsiėmimus, patys kūrė trumpas siaubo istorijas – baugias, bet kartu ir smagias.
Išprotėjusių eilėraščių dirbtuvės bibliotekoje
Kovo 27 d. trečiokai vėl susitiko su rašytoju Pauliumi Norvila, šįkart – dėl knygos „Išprotėję eilėraščiai“ (leidykla „Nieko rimto“). Tai buvo linksmas ir kūrybingas susitikimas, kurio metu rašytojas atskleidė, kad poezija gali būti ne tik rimta, bet ir juokinga, keista bei žaisminga.
Diskutuota apie žodžio „išprotėjęs“ reikšmę – vaikai priėjo prie išvados, kad tai gali reikšti ne tik pašėlusį, bet ir labai smalsų, kūrybingą žmogų. Mokiniai kūrė eiles pagal duotą pradžią:
„Šitokią....... dieną,/ Šitiek keistybių vyksta......“
Vaikai pasitelkė vaizduotę, rašė eiles pagal savo vardo pirmąją raidę, užsimerkę ir susikaupę kūrė netikėtas eilučių kombinacijas.
Iliustruotoja Salvija Vaičikonytė, prisijungusi iš Šri Lankos, pasakojo apie iliustracijų kūrimo procesą, dalijosi patarimais, kaip pasirinkti spalvas, formas ir techniką. Ji skatino vaikus iliustruoti vieni kitų sukurtus eilėraščius.
Pažintinė kelionė gintaro keliu
Kovo 28 d. šeštokai dalyvavo edukacijoje su knygos „Gintaro kelias: nuo Romos iki Baltijos“ autore dr. Rūta Kačkute. Autorė pakvietė mokinius pasinerti į kelionę per laiką ir atrasti gintaro – vadinamojo Lietuvos aukso – istoriją.
Vaikai sužinojo, kaip gyveno romėnai ir aisčiai prieš 2000 metų: ką valgė, kuo rengėsi, kaip keliavo. Diskutuota, kodėl romėnai ryžosi tolimai ir pavojingai kelionei iki Baltijos jūros, ir kodėl gintaras jiems buvo toks vertingas.
Užsimerkę mokiniai mėgino įsijausti į senovės pasaulį, klausėsi pasakojimo, piešė svarbiausias įsiminusias detales. Jie suprato, kad žmones visada jungė noras turėti tai, ko neturi, ir kad net labai skirtingos kultūros gali būti panašios.
Pažintis su Kamandose
Balandžio 4 d. trečiokai lankėsi mokyklos bibliotekoje su ypatingomis užduotimis ir dar ypatingesniais daiktais – brangšmutkėmis. Edukacijos metu jie susipažino su Eglės Jasės ir Julijos Račiūnaitės knyga Kamandosė (leidykla „Švieskime vaikus“).
Pirmiausia, vaikai klausėsi bibliotekininkės skaitomo knygos aprašymo, o tada piešė, kaip įsivaizduoja Kamandosę. Kol spalvino, išgirdo ištrauką apie tai, kaip Kamandosė sunkiai rinkosi, kuri iš jos 6984 brangšmutkių jai mažiausiai reikalinga.
Vaikai pristatė savo atsineštus daiktus, pasakojo jų istorijas, diskutavo apie daiktų reikšmę ir vertę. Skaitė dar kelias nuotaikingas ištraukas iš knygos – apie nuotykius muziejuje, zoologijos sode ir net liūto narve. Susitikimas baigėsi diskusija apie draugystę ir gyvenimo vertybes.
Alizavos bibliotekos jaunieji skaitytojai netrukus išsirinks savo mylimiausią knygą ir balsuos už ją internetinėje svetainėje www.metuknyga.lt.
Bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Nuotr. D. Miknevičienės