Naujausia knyga

Maištingoji. Kaip aš pabėgau iš Saudo Arabijos

2023 07 30

„Kvapą gniaužiantis pasakojimas apie nepaprastai drąsią paauglę, kuri metė iššūkį Saudo Arabijoje klestinčiai senovinei vyrų globos sistemai ir ją įveikė! Įkvepiantis skaitinys, priversiantis iš pradžių kunkuliuoti pykčiu, o paskui džiaugtis ir jausti solidarumą.“
Sophie McNeill, Australijos žurnalistė, žmogaus teisių gynėja

2019-ųjų pradžioje, trejus metus planavusi, Rahaf Mohammed pabėgo nuo Saudo Arabijoje gyvenančios smurtaujančios savo šeimos, bet nusigavus iki Bankoko iš jos buvo atimtas pasas. Rahaf žinojo – jei bus sugrąžinta į tėvynę, jos lauks mirtis. Vyrams atkakliai beldžiantis į užbarikaduotas jos viešbučio kambario duris, Rahaf atsidarė savo tviterio paskyrą. Ji kreipėsi į pasaulį, ir pasaulis ją išgirdo: per vieną dieną Rahaf sulaukė 45 000 sekėjų, kurie jai padėjo ieškoti prieglobsčio Vakarų šalyse.

Knygoje „Maištingoji“ Rahaf pasakoja apie gyvenimą Saudo Arabijoje didelėje pasiturinčioje šeimoje, kur kiekvieną jos žingsnį kontroliavo tėvas ir broliai, atskleidžia, kaip ji ištvėrė sunkią vaikystę, kurioje smurtas, žeminimas ir apgavystės buvo įprasti dalykai.

„Daugiau nei pusė iš 34 milijonų Saudo Arabijos gyventojų jaunesni nei dvidešimt penkerių, todėl nuojauta man kuždėjo, kad tai – geras, permainoms palankus ženklas. Bet nors karalystės valdovai, kurie tvirtina veikiantys Dievo vardu, paskelbė šiek tiek keičiantys griežtus islamiškus Saudo Arabijos įstatymus, pagal kuriuos gyvename, ir visus paragino būti tolerantiškais ir nuosaikiais, jie vis dar baudžia, kirsdina ir kankina visus, nepritariančius šalies vyriausybei.“

„Maištingoji“ – kvapą gniaužianti, tikra istorija!

Aštuoniolikmetė Rahaf Mohammed rizikuodama gyvybe pabėgo iš Saudo Arabijos ir, naudodamasi savo tviterio paskyra, atkreipė į save viso pasaulio dėmesį. Rahaf, Saudo Arabijos politiko duktė, buvo auklėjama laikantis radikaliojo islamo atšakos nuostatų, pagal kurias merginoms ir moterims nesuteikiama nė trupučio laisvės. Socialiniuose tinkluose viešai ėmusi prašyti teisės gyventi, pagaliau gavo prieglobstį Kanadoje, ten dabar įsikūrė ir aktyviai pasisako už moterų laisvę ir jų teises.

Sally Armstrong, nemažai premijų pelniusi autorė, žurnalistė ir moterų teisių aktyvistė. Ji yra parašiusi dar kelias populiarias knygas: 2019 televizijos laidos „CBC Massey Lecture“ parengtas: „Power Shift“, „Ascent of Women“, „The Nine Lives of Charlotte Taylor“, „Veiled Threat“, „Bitter Roots, Tender Shoots“. Armstrong yra pirmoji žurnalistė, papasakojusi pasauliui apie Afganistano moterų gyvenimą ir rašiusi apie įvykius konflikto zonose Bosnijoje, Somalyje, Ruandoje, Irake, Pietų Sudane, Jordanijoje ir Izraelyje. Sally Armstrong keturis kartus pelnė „Amnesty International Canada Media“ premiją, ji yra dešimties universitetų garbės daktarė ir garbingiausio civilinio Kanados valstybės apdovanojimo – Kanados ordino – kavalierė.

„Knygoje „Maištingoji“ atskleidžiama, kad kultūrinė garbės ir gėdos suvokimo dinamika ir vyrų, kaip teisėtų globėjų, paprotys, lyg vingriai susipynę psichologiniai, kultūriniai ir religiniai elementai, vis dar stipriai veikia Saudo Arabijos moterų gyvenimą ir jų moralines nuostatas. Prisidengus nakties tamsa, Rahaf vos per plauką galiausiai pavyko pabėgti iš Saudo Arabijos karalystės ir pradėti laisvo žmogaus gyvenimą. Saudo Arabijos moterys nusipelno geresnio likimo ir saugesnės ateities.“
Ayaan Hirsi Ali, moterų teisių gynėja, „AHA“ fondo įkūrėja


Paskutinį kartą redaguota: 2023-07-31